Srednjovjekovni dan

Medvedgrad 'zauzeli' vitezovi, krvnici i coprnice!

Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Medvedgrad (1)
29.09.2013.
u 12:51
Obrambeni bedemi povrh Zagreba na jedan su se dan vratili u doba vitezova i uronili u srednji vijek.
Pogledaj originalni članak

Obrambeni bedemi povrh Zagreba na jedan su se dan vratili u doba vitezova i uronili u srednji vijek, dok su znatiželjni građani koji su se vrzmali po popločanim ulicama mogli vidjeti kako se izrađuju lukovi i strijele, kušati stare recepte tog doba, a odvažni su mogli i isprobati bacati bodež i buzdovan. Dok su krvnici, po nalogu kralja i kraljice, u publici tražili coprnicu krivu za posljednju lošu žetvu, svakome je zastao dah. Toliko su vjerno odigrali da se naježio onaj pored kojeg su prošli, dok nisu došli do crvenokose djevojke koju su zarobili dok su njeni susjedi navodili razloge zašto je kriva.

Nakon su ubili i viteza koji je branio njenu čast, coprnica je stavljena na muke, a prva sprava bila je garota. Kada su joj glavu stavili unutar željeznog obruča koji su svakim časom sve više stezali, prozvana coprnica u mukama je sve priznala... Srednjovjekovni dani na Medvednici svake su godine nadopunjeni nečim novim, a ovima, osmima po redu, tema je bila hrana. Srednjovjekovne recepte preuzete iz biblioteke Zrinski iz 1662. godine u stvarnost je pretvorio Zlatko Puntijar. Posjetitelji su mogli iskušati jelena u črnoj juhi, piletinu u peršinovom korijenu i jabuke u šlafroku. Kako bi ambijent bio uvjerljiviji Družba vitezova zlatnog kaleža, koja je u većem dijelu, uz PP Medvednicu, zaslužna za organizaciju, sve su mačeve, oklope, štitove, lukove, samostrele, tunike, haljine izradili su sami.

- Imamo svoje kovače, krojače, one koji izrađuju pancirne košulje, a sve su kopije orginalnih predmeta i odjeće iz tog doba – priča jedan od osnivača i prvi predsjednik Tomislav Drempetić Hrčić, koji kao restaurator radi u Muzeju Hrvatskog zagorja. Kada je osnovao udrugu 2004. godine, radio je u Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici, a postavljanjem novog postava morale su se urediti stare pancirke, te je Drempetić Hrčić, malo po malo, sam naučio kako ih restaurirati. U sklopu jedne od kula na Medvedgradu ove je godine otvorena i izložba o povijesti grada.

- Ovdje smo predvidjeli i centar za posjetitelje, koji će raditi tokom godine, a u sklopu stalne izložbe bit će predstavljen cijeli park prirode i povijest korištenja Medvedgrada - kazala je ravnateljica PP Medvednica Snježana Malić Limari, te dodala da se kule trebaju kompletno rekonstruirati a u pripremi je i projektna dokumentacija kojom će obnovu prijaviti za strukturalne fondove EU.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.