Iako se stopa nezaposlenosti mladih smanjuje, mnogi i dalje traže posao, a zabrinjavaju i brojni ugovori na određeno vrijeme. Zaključci su to s jučer održanog 9. Sajma poslova koji je organiziran upravo s ciljem spajanja mladih koji traže posao i poslodavaca.
– Stopa nezaposlenosti mladih konačno je pala ispod 40 posto, što znači da se radna mjesta otvaraju. Stoga ovakvi sajmovi sad imaju posebno veliku važnost – poručio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić otvarajući sajam u zagrebačkom Studentskom centru. Naglasio je i da je cilj mladima osigurati siguran i dobro plaćen posao, a upravo je takav posao, po mogućnosti u struci, želja većine mladih s kojima smo na sajmu razgovarali.
Poželjno da je u struci
– Prije dvije godine završio sam Fakultet strojarstva i brodogradnje i otad sam radio razne privremene poslove. Trenutačno sam nezaposlen i htio bih pronaći posao u struci – rekao je Dino iz Zagreba te istaknuo da je sajam odlično mjesto za informiranje o zapošljavanju. Ipak, nadao se da će biti više poslodavaca iz njegove struke.
Privremeni posao pokušao je na sajmu naći 19-godišnji Ivan Madi.
– Završio sam srednju školu te planiram iduće godine upisati Veterinarski fakultet. U pauzi se nadam privremenom zaposlenju kako bih zaradio džeparac – rekao je Ivan Madi.
Na sajmu su priliku za pronalaženje novih radnika iskoristile brojne tvrtke.
– Važno nam je da radnik bude motiviran i da je spreman raditi. Naša se tvrtka, između ostalog, bavi postavljanjem reklama i natpisa na zgrade pa tražimo osobe koje nemaju problema s radom na visini. Ipak, mnogi često odustanu – rekla je Sanela Martin iz tvrtke Rineo dizajn.
Zanimaju ih olakšice
Uz tvrtke predstavile su se i obrazovne institucije sa svojim progamima za nastavak školovanja. Posjetitelji su se mogli informirati i o "Garanciji za mlade", programu kojemu je cilj mlade što brže aktivirati na tržištu rada.
– Mlade najviše zanima kako dobiti prvi posao, a poslodavce koje olakšice mogu ostvariti – objasnili su stručnjaci koji su odgovarali na pitanja posjetitelja. Najviše se govorilo o stručnom osposobljavanju i fiskalnim olakšicama poslodavcima koji na neodređeno zaposle osobe do 30 godina starosti.
– Više od 46.000 mladih uključeno je u program od početka provođenja "Garancije za mlade", a podaci pokazuju da 60 posto njih ostane na radnome mjestu nakon usavršavanja – istaknuo je ministar Mirando Mrsić.