Kvaliteta života

Morat ćemo reći kakvi su javni zahodi i gdje su potrebni

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Morat ćemo reći kakvi su javni zahodi i gdje su potrebni
18.11.2015.
u 08:30
Takvi objekti postoje u samo 7 od 17 gradskih četvrti pa Alen Ostojić drži da je riječ o neujednačenosti i predlaže da se provede istraživanje
Pogledaj originalni članak

Zagrepčani bi uskoro mogli sudjelovati u istraživanju o kvaliteti javnih zahoda, a njegovi rezultati poslužili bi za izradu strategije razvoja takvih WC-a u gradu.

Ideja je to Alena Ostojića, gradskog zastupnika i predsjednika HSLS-a Grada Zagreba, obznanjena uz Svjetski dan WC-a 19. studenog. Jer, kako objašnjava, javni zahodi nisu ravnomjerno raspoređeni po kvartovima u Zagrebu i nisu prilagođeni starijima i osobama s invaliditetom.

To je životna tema

– Javni zahodi važna su komponenta kvalitete života sugrađana, kao i svih posjetitelja Zagreba. Jednostavno, riječ je o životnoj temi. Bez obzira na to tko što mislio, činjenica je da sve gradske četvrti nisu jednako zastupljene po takvoj nužnoj vrsti opskrbljenosti. Tako, primjerice, stanovnici Stenjevca, kojih ima 50 tisuća, nemaju u svojoj četvrti nijedan javni WC, a sa sličnim problemom susreću se i stanovnici Novog Zagreba. Naime, većina takvih objekata postavljena je na području četvrti Gornji grad-Medveščak – kazao je o svojoj inicijativi Alen Ostojić.

Koliko bi strategija, a onda i gradnja takvih objekata u gradu koštala, Ostojić, međutim, još ne zna.

– Tek trebamo vidjeti što o prijedlogu kažu građani pa onda procijeniti vrijednost gradnje – poručuje zastupnik. Nezadovoljan je, dodaje, jer je od tridesetak javnih WC-a na području grada, za čije se održavanje godišnje izdvaja devet milijuna kuna iz gradskog proračuna, samo jedan građen kao tzv. obiteljski pa predlaže i takav objekt.

– U Zagrebu se ove godine rodilo 11 tisuća beba. Uz strategiju kojom potičemo dojenje na javnim mjestima, koje podržavam, mlade majke nemaju prostor za prematanje djece. Takva mogućnost osigurana je jedino u objektu u Cesarčevoj i to bi trebalo promijeniti – kaže Ostojić, koji je i sam prije mjesec dana dobio prinovu u obitelji.

Nije prioritet, ali...

Svjestan je, kaže, činjenice da strategija razvoja javnih zahoda nije prioritet, osobito sada kada se na dnevni red nadolazeće sjednice Gradske skupštine uvrštava prijedlog proračuna za 2016., no smatra da je važno barem započeti razgovore o toj temi.

– Naravno da nije prioritet, ali je važna stvar o kojoj treba voditi računa i koja ne smije biti stihijska i neplanska – ustvrdio je šef zagrebačkoga HSLS-a Alen Ostojić.*

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
12:45 18.11.2015.

Samo nemojte dok je M.B. gradonačelnik jer ode cijelogodišnji proračun na dva zahoda. Nema ni pristojne javne rasvjete, posebice na periferiji. Kod mene u kvartu noću je najveći javni zahod, jer je tak mračno da pijanci, pesi i nekulturni drugi, misle da je sve javni wc. Ima previše udubljenja (rupa) na ulicama na kojima se za kiša skupi voda u lokvama dubine 10-15 cm, širine i do metar i pol. pa neodgojeni (NEKI) vozači uživaju zalijevajući pješake. I ima toga toliko da bi se dalo ispuniti puno listova papira

VV
Vražji Vrag
12:16 18.11.2015.

Nema zahoda na tramvajskim i autobusnim okretištima (barem ne svim).