Povrće koje ubere u vlastitom vrtu u Gradićima pokraj Velike Gorice Zdenka proda koji sat kasnije istoga dana.
Njezini proizvodi traženi su u udruzi Vestigium u Rudeškoj 142 čiji se prostor dva puta tjedno – srijedom i subotom – pretvara u ekotržnicu kvarta. Zdenka sadi isključivo ekološki, što je bio i uvjet da se prostor udruge povremeno prenamijeni u ekotržnicu, a njezino povrće raste na Obiteljsko-poljoprivrednom gospodarstvu Dodig.
Pomažu OPG-ovcima
– Naši članovi obvezuju se da će malim poljoprivrednicima pomagati oko berbe, sadnje ili štete prouzrokovane vremenskim nepogodama, ali i da će kupovati od domaćih proizvođača, OPG-ova s kojima surađuju – kaže predsjednica udruge Irena Borovina. Proizvode mogu naručiti članovi udruge, a godišnja članarina je stotinu kuna. Može ih se pronaći na Facebooku – udruga Vestigium i na istoimenoj web stranici.
– Preko e-maila dobijem popis što se nudi, pa samo upišem koliko čega želim kupiti – kaže Ksenija Meštrović iz Španskog. Udruga Vestigium dio je Grupe solidarne razmjene (GSR), pokreta nastalog u Japanu, koji se prije nekoliko desetaka godina proširio po cijelome svijetu, a sad je stigao i u Zagreb. Pametno osmišljen projekt služi poljoprivrednicima da se ne brinu zbog viška robe, a korisni su i kupcima jer znaju porijeklo hrane.
Upoznajte ih srijedom
– Donijela sam tri košarice pune kelja, rikole, salate, krumpira i mrkve. Mrkvu naplaćujem 18 kuna po kilogramu, krumpir 10, kelj, ovisno o vrsti, od 15 do 20 kuna – nabraja Zdenka. Cijene ekoloških proizvoda slične su onima na ostalim tržnicama, no kupci koji ovako naručuju na dobitku su jer po košarici dobiju od 10 do 40 posto više povrća. Srijedom se predstavljaju ekoproizvođači i tada se mogu naručiti jaja domaćih kokoši, vino, sokovi, brašno i kruh, med i bukovače.
>>Grupa donosi voće i povrće izravno od proizvođača, jeftinije