Nova vizura Griča mogla bi se nazirati već prije ljeta kada bi trebala početi prva faza obnove povijesne gradske jezgre. Prema neslužbenim informacijama iz gradske uprave, uskoro se očekuje i raspisivanje natječaja za izvođača radova, a 1,3 milijuna kuna predviđeno je u programu gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture na području grada Zagreba za 2014. godinu.
Idejno rješenje čeka na realizaciju već tri godine, a tim koji je izradio urbanističko-arhitektonsku i konzervatorsku studiju za uređenje javnih prostora Gornjega grada, a u kojem je i arhitekt Marijan Hržić, zamislio je da se javni park na Griču uredi u dvije cjeline – kao povijesni i arheološki park.
– Arheološkim istraživanjima, koja su se od 2003. do 2008. provođena u nekoliko navrata, a koja je vodio Boris Mašić, otkrivena je ispod površine anžuvinska palača, ostaci groblja, jugozapadna kula te zapadni i južni bedem staroga grada – rekao je Marijan Hržić te dodao da je na projektu radio i tim stručnjaka koji čine Snješka Knežević, Dražen Juračić te pročelnik Gradskog ureda za zaštitu spomenika Silvije Novak. Arheološke nalaze tako će efektno predstaviti.
U prvoj fazi obnove parka iskopat će se i sanirati trideset metara dužine nekadašnjeg zapadnog bedema grada, dok će se zidine podići za tri metra. Stare će platane ostati, a kroz park će se napraviti šetališta, postaviti klupe, rasvjeta... U sredini bi trebala biti postavljena fontana, jednaka onoj kakva je na istome mjestu postojala u 19. stoljeću.
– Ostaci tzv. Rendićeve fontane još se nalaze u Muzeju za umjetnost i obrt. Pitanje je hoćemo li istu tu fontanu obnavljati ili raditi repliku – rekao je arhitekt Hržić.
Kip dječaka, rad Tomislava Ostoje, koji sad stoji u parku, premjestio bi se na Vraniczanyjevu poljanu, a ispred Državnog hidrometeorološkog zavoda stajao bi kip meteorologa i seizmologa Andrije Mohorovičića. Sam Zavod, kaže Hržić, dobio je novu lokaciju u kampusu Borongaj, a njegove će se prostorije iskoristiti za javnu funkciju, iako se još ne zna kakva će ona biti.
– Pričalo se jedno vrijeme i o hotelu, ali zbog nedostatka parkirnih mjesta, mislim da bi bolje funkcionirao kao prostor gdje bi se okupljali, primjerice, umjetnici ili glazbenici – rekao je Hržić. Radovi bi, prema procjeni arhitekta Hržića, mogli biti gotovi do sljedećeg ljeta, no sve ovisi o financijskim programima Grada. Sljedeća, druga faza, tako bi bila i posljednja.
Bojim se da su svi ovi planovi puste želje. Naime, Državni hidrometerološki zavod seli se na razne lokacije zadnjih dvadesetak godina, a na Griču se spremaju nova arkeološka iskapanja!