DEVASTIRANI OBJEKTI

Na Jarunu dom za oboljele od Alzheimera

29.10.2003.
u 00:00
U Zagrebu je, procjenjuje dr. Šostar, 500 oboljelih od Alzheimerove bolesti
Pogledaj originalni članak

Nikad useljeni i devastirani Centar za invalide na Jarunu, dugogodišnje sastajalište narkomana i gradskih beskućnika, Grad bi uskoro mogao staviti u funkciju. Doduše, ne kao dom za osobe s invaliditetom, jer je zbog "presagrađenosti" okolnih parcela i arhitektonskih barijera odavno izgubio svoju svrhu. No, prema riječima pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo rad i socijalnu skrb dr. Zvonimira Šostara, tamo bi bio idealan dom za oboljele od Alzheimera, koji su akutan problem i u domovima socijalne skrbi i u svojim obiteljima.

- Gradu je prijeko potrebna ustanova za oboljele od Alzheimerove bolesti, kojih je u gradu, procjenjuje se, oko 500. U terminalnoj fazi briga o njima mora biti konstantna, 24 sata dnevno, pa u dom planiramo smještati one kojima je, prema liječničkim dijagnozama, ostalo šest mjeseci do godine života. I oni, naime, imaju pravo na dostojanstvenu smrt - veli dr. Šostar.

Za uređenje devastiranog prostora iza crkve Svete Mati Slobode na Jarunu njegov će ured, dodaje, iz gradskog proračuna za sljedeću godinu tražiti oko tri milijuna kuna. Oboljelima od Alzheimerove bolesti odumiru živčane stanice moždane kore i drugih dijelova mozga, što znači da im slabe sve složene moždane funkcije - pamćenje, čitanje, pisanje, koncentracija. Gubitak pamćenja je u stvari najučestaliji simptom bolesti pa je dijagnoza Alzheimera najčešće skrivena i u nekoliko dijagnoza, među kojima su i senilitet ili demencija. Uzrok demencije kod Alzheimera je, tvrde stručnjaci, nepoznat, iako se smatra kako je u 65 posto slučajeva za to kriva cerebrovaskularna bolest. Potrebno je mnogo strpljenja, ljubavi te 24-satni nadzor kako bi oboljeli ostao što dulje pokretan, a njegov život dostojanstven i kvalitetan. Oboljelog se ne smije isključiti iz dnevnih događanja. S njim treba mnogo razgovarati jednostavnim, razgovjetnim rečenicama, ponavljati mu događaje iz obitelji i okoline, čitati novine... Bilo bi poželjno uključiti ga i u manje obveze, povesti ga u trgovinu, ili mu pak pokazati mjesta na koja je odlazio prije no što je obolio. No, ne treba se zavaravati. Lijeka protiv te bolesti, od koje će u svijetu do 2025. bolovati 14 milijuna ljudi, nema, pa obitelj od početka mora biti upoznata s dijagnozom bolesti i što je čeka, kako bi si organizirala život.

Umjesto centra na Jarunu, osobe s invaliditetom će pak, uz URIHO na Kajzerici, dobiti polivalentnu sportsku dvoranu. Šostar stoga upravo tamo vidi i prvi pravi centar za invalide, koji bi objedinio profesionalnu, socijalnu, psihološku i zdravstvenu rehabilitaciju osoba s invaliditetom.

Jolanda Rak Šajn

Pogledajte na vecernji.hr