Nagrada Grada Zagreba

Nagrada i timu bolnice koji je za potresa spasio rodilje i bebe iz Petrove

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: Ljudi ispred Klinike za ženske bolesti i porode
07.03.2021.
u 10:53
Među laureatima gradskih priznanja 17 je pojedinaca i skupina, a zaslužili su ih i statičari te medicinari koji se bore s pandemijom
Pogledaj originalni članak

Tog 22. ožujka sve su rodilje i bebe evakuirali jer nisu znali koliko je stara zgrada sigurna i hoće li još tresti. Prava drama odvijala se u portirskoj kućici, u kojoj se bolničko osoblje neumorno trudilo da na životu održi nedonoščad koja bez inkubatora ne može disati. Srećom, nitko ni unutar ni ispred Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj nije stradao, a zbog onog što su napravili tog hladnog proljetnog jutra sad će dežurno osoblje dobiti Nagradu Grada Zagreba. Prvo prijedlog, doduše, mora prihvatiti većina u Gradskoj skupštini na idućoj sjednici 16. ožujka, no obično to u slučaju nagrada jednoglasno dobije “zeleno svjetlo”.

Crveni križ i “Štampar”

Dežurno osoblje Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb dana 22. ožujka 2020., njih 36, za kandidate su izglasali članovi Odbora za javna priznanja, a uz njih, nagradu će dobiti i djelatnici Građevinskog fakulteta koji su obilazili zgrade oštećene u potresu, ali i Crveni križ koji je dijelio namirnice onima kojima je to bilo potrebno.

Nagradit će i one koji su doprinijeli borbi protiv pandemije pa su se tako na popisu našli zaposlenici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, ali i Primarnog respiracijsko-intenzivističkog centra Kliničke bolnice Dubrava namijenjenog liječenju COVID bolesnika. Odbor je Skupštini predložio zaključak kojim se Nagrada Grada Zagreba dodjeljuje 17 kandidata, i to za najviše zasluge u teorijskom i praktičnom radu u promicanju znanosti, gospodarstva, prosvjete, kulture, umjetnosti, sporta, zdravstva, socijalne skrbi i svih drugih područja života u metropoli.

Opjevao je Zagreb

Još su dva kandidata koja su nagradu dobila grupno, Hrvatsko liječničko glazbeno društvo – Hrvatski liječnički zbor te Radna skupina i projektni tim znanstveno-istraživačkog i izdavačkog projekta “Povijest hrvatskog jezika od srednjeg vijeka do 21. stoljeća”. Ostale su pojedinačne pa su tako nagrađeni i prof. psihologije Snježana Sekušak-Galešev, muzeologinja Branka Šulc, stručni prvostupnik kineziologije, trener u sustavu sporta gradske i nacionalne razine te EHF master coach Nenad Šoštarić, inženjerka prometa Marica Mirić, akademik Josip Madić, ali i povjesničarka umjetnosti Snješka Knežević, koja cijelu svoju karijeru proučava povijest grada i njegove baštine pa je nedavno objavila i monografiju “Zagrebački povijesni trgovi, parkovi i neke ulice”. Posmrtno je nagrađena i legendarna sportska novinarka Milka Babović, ali i glumica, umirovljena nacionalna prvakinja HNK Branka Cvitković te Drago Diklić, koji je Zagreb opjevao u svojim pjesmama.

– Rijeka Sava je tu, jedan nasip uz nju gdje sam snivao najljepši san. Male kućice te još me sjećaju sve, tu sam postal i ostal Trnjan – stihovi su legende koji će ostati zapisani u povijest metropole. Nagrade će se dodijeliti na Dan grada Zagreba 31. svibnja.

VIDEO Od 12. veljače do 15. svibnja posjetite izložbu "Hrvatska svijetu"

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.