Stanovnici Jurjevske navikli su da u njihovu susjedstvu stoji velika starinska zgrada pod ključem.
Muzejski primjerak s pohabanom fasadom i slučajne prolaznike natjera da stanu i pogledaju te se zapitaju o kakvoj je zgradi riječ. Natpis "gradski vodovod" upućuje tek da je nekad imala svrhu, no bez ikakvog natpisa o povijesti zgrade malo tko zna o čemu je riječ. Ako slučajno u ulicu zaluta koji turist, s obzirom na staro groblje sa zanimljivom poviješću, a da ne upita lokalnog stanovnika neće ni znati o čemu se radi. A imali bi što i za pročitati. Zgrada je, naime, vodosprema izgrađena još 1878. godine, i koja još uvijek radi. No, osim što je najstarija zagrebačka vodosprema, prva je i u Hrvatskoj.
–Vodovod Grada Zagreba svečano je stavljen u pogon 7. srpnja 1878. godine. Vodovod se sastojao od zdenaca sa strojarnicom u Zagorskoj ulici, vodospreme u Jurjevskoj ulici, tlačnog cjevovoda od zdenca do rezervoara te razvodnih cjevovoda do potrošača. Zagreb je u to vrijeme imao oko 30.000 stanovnika, a na vodoopskrbnu mrežu bilo je priključeno 11.150 ljudi – kazali su iz Vodoopskrbe i odvodnje.
Danas, pak, vodosprema Jurjevska radi punim kapacitetom te opskrbljuje potrošače područja iznad Jurjevske (Pantovčak, Prekrižje, Tuškanac, Šestine) što čini oko 10.000 – 15.000 potrošača.
Interesantno da nema puno vremena kako je vodosprema Jurjevska detaljno restaurirana i uredena ,a o kvaliteti radova svjedoci da par dana nakon odlaska majstora objekat se naprosto poceo raspadati. Jedan tako reprezentativni objekat uredivali su kumovi i bilo interesantno pogledati koliko je sredstava utroseno i tko je zmirio na nekvalitetno izvedene radove.