Radili su u zimskim jaknama jer nisu imali grijanja i sve to bez ikakve naknade. Trebalo je izdržati godinu i pol, no ekipa Stojedinice, koja je napokon izgubila stečajni status, spremna je na nove radne pobjede.
Kraj mukama
– Došao sam baš kada je bilo najgore. Bila je audicija, a ja sam se prijavio nakon godinu i pol dana uzaludne potrage za poslom. Prihvatio sam uvjete u kojima je radio bio i počeo – ispričao je novinarske početke Veljko Tomić.
On je samo jedan od dvadeset i troje ljudi koliko ih je radilo na Radiju 101 tijekom "krize", no odlukom Trgovačkog suda u Zagrebu u roku od mjesec dana njihovim bi mukama trebao biti kraj. Kad dobiju rješenje o zaključivanju stečaja, krenut će od nule.
– Bili smo na svim terenima na kojima smo trebali biti, ponovno smo pokrenuli neke emisije koje se nisu dugo emitirale, radilo se i po devet, deset sati, no imali smo volje i to je bilo najvažnije – kazao je Tomić.
Iako su s entuzijazmom obavljali svakodnevne zadatke kako bi emitirali program i zadovoljili zakonske norme, ipak je, slažu se svi, postalo preteško, a promjenu su jedva dočekali.
– Pogonsko gorivo bio nam je entuzijazam. Povremeno bi nam kapnulo nešto novaca, no ipak je vrijeme da mijenjamo entuzijazam za redovitu plaću. Treba nam, kao i svakom drugom. Radujemo se promjenama i nadamo se da će biti na bolje – kazao je novinar i voditelj Marko Perožić.
Čeka se novi vlasnik
I glavni urednik Stojedinice Željko Matić opstanak radija pripisuje dobroj volji mladih ljudi, kao i onih koji su ostali u redakciji kad je bilo najteže.
– Mislili smo da će cijela agonija trajati najviše pet, šest mjeseci i da ćemo to moći izdržati, ali je sve ipak trajalo puno dulje. Nismo dobili Vladinu podršku, a iako smo bili u stečaju, morali smo emitirati program kao i svaka druga postaja – ispričao je probleme s kojima su se susreli urednik Matić.
Kakvu će uređivačku politiku imati nakon što ih preuzme novi vlasnik, tvrtka Impossibile Egressus na čelu koje je Nijemac Thomas Alexander Thimme, Željko Matić nije htio komentirati.
– To ćemo vidjeti nakon što se cijela priča završi. Trenutačno na Stojedinici radi tridesetak ljudi, uključujući i studente. Da bi program normalno funkcionirao, morali bismo imati otprilike 40 novinara, tehničara. No, kako će novi vlasnik voditi posao, to zasad ne znam – kazao je glavni urednik.
18.07.2012. u 06:04h eightball je napisao/la: Uf,skoro me rasplakalo kad sam procitao ovo:"Radilo se i po 9-10 sati..." A sta s nama koji smo sretni ako radimo samo 12 sati,pa dobijemo po 3,000kn place? ==================================== Nemoj se ljutiti, ali budele ste i vi i oni. Raditi i jedan jedini dan bez plaće je prije svega akt mržnje prema samome sebi.