Najveća šteta u brezovici

Nakon potresa očišćeno oko 190 tona šute sa zagrebačkih ulica

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Nakon potresa očišćeno oko 190 tona šute sa zagrebačkih ulica
01.01.2021.
u 15:32
U Zagrebu su odmah nakon potresa pregledani plinski sustavi u bolnicama i vrtićima, a tijekom dana pregledani su objekti na sustavu, prijelazi preko vodotoka, skladište odoranta. Na liniju za hitne slučajeve stiglo je oko 800 poziva
Pogledaj originalni članak

U razornom potresu s epicentrom u Petrinji koji je u utorak pogodio Hrvatsku, zagreb nije teško stradao pa je pomoć upućena stradalim područjima. Zagrebačka hitna pomoć i vatrogasci već su danima na terenu, a u zagrebačkim je bolnicama zbrinuto 72 pacijanta. 

Nadležni gradski ured zbrinuo je 32 korisnika iz Gline u pet gradskih domova za starije i nemoćne. U zagrebačke hotele za sada su smjestili 10 osoba koje će tamo boraviti o trošku Turističke zajednice Grada Zagreba. Djelatnici zagrebačkih gradskih ureda zajedno s timovima inženjera građevine na području Siska i Petrinje pomažu na uspostavi sustava za zaprimanje prvih brzih pregleda oštećenja zgrada i kuća. Vodoopskrba i odvodnja na područje Petrinje uputila je dvije auto cisterne za prijevoz zdravstveno ispravne vode za piće.

Nakon potresa u Zagrebu je izvršen hitan pregled glavnih prometnih pravaca, mostova i nadvožnjaka pri čemu za sada nisu utvrđena bitna oštećenja. Ured za mjesnu samoupravu s predsjednicima vijeća gradskih četvrti i vijeća mjesnih odbora radi na evidentiranju i utvrđivanju šteta. Za sada informacije s terena govore kako je u Zagrebu najviše stradalo područje Brezovice, naročito južni dio, Havdići i Lipnica, gdje je prijavljeno najviše šteta na kućama. Prema za sada prikupljenim informacijama nema značajnije štete u zagrebačkim školama i vrtićima i svi objekti mogu sigurno primati djecu.

Nakon potresa komunalne službe Zagrebačkog holdinga očistile su oko 190 tona šute s gradskih ulica stavljajući na raspolaganje svu mehanizaciju. Obavljena je i kontrola 477 semafora jer znatan broj je nakon potresa prestao raditi. Radi se na ponovnom pokretanju i uspostavi njih 40-ak. Kamioni Grada Zagreba su angažirani za prijevoz kontejnera i vatrogasne opreme iz Zagreba u Petrinju. U pripravnosti je 50-tak vozila (grajferi, podizači), kao i radnici.

U Zagrebu su odmah nakon potresa pregledani plinski sustavi u bolnicama i vrtićima, a tijekom dana pregledani su objekti na sustavu, prijelazi preko vodotoka, skladište odoranta. Na liniju za hitne slučajeve stiglo je oko 800 poziva. Pregledana je i dvorana Arena, koja je sigurna i gdje je u stacionar primljen veći broj covid bolesnika iz Siska i Petrinje.

Neposredno nakon potresa privremeno je bio obustavljen tramvajski promet koji je na gotovo svim linijama ponovno uspostavljen u popodnevnim satima. Tramvajski koridori su očišćeni, te se osiguravaju uvjeti za sigurno prometovanje.

U Kontakt centru Zagrebačkog holdinga, zaprimljeno je više od 2700 poziva na aktiviranim besplatnim linijama 0800-8802 i 0800-8805 putem kojih građani mogu zatražiti pomoć ili potrebnu asistenciju gradskih službi.

Nadležni gradski ured zbrinuo je 32 korisnika iz Gline u pet gradskih domova za starije i nemoćne. U zagrebačke hotele za sada su smjestili 10 osoba koje će tamo boraviti o trošku Turističke zajednice Grada Zagreba. Djelatnici zagrebačkih gradskih ureda zajedno s timovima inženjera građevine na području Siska i Petrinje pomažu na uspostavi sustava za zaprimanje prvih brzih pregleda oštećenja zgrada i kuća. Danas je Vodoopskrba i odvodnja na područje Petrinje uputila dvije auto cisterne za prijevoz zdravstveno ispravne vode za piće.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.