Opasni pješački prijelaz ispred Osnovne škole Ivan Meštrović na Horvaćanskoj cesti noćna je mora Željke Živković, ali i ostalih roditelja čija djeca tamo idu u školu već godinama. Naime, uspornici prometa stari 30 godina toliko su se izlizali da se više uopće niti ne primjećuju, a kako kažu stanari okolnih zgrada, automobili jure toliko da Horvaćanska više nalikuje na pistu nego na cestu.
Vodila bitku
– Moj je sin u školu krenuo prije sedam godina i odonda vodim bitku s nadležnim institucijama, poslala sam brojne molbe u Gradsku četvrt i u Grad, ali nitko nikada nije reagirao – rekla je Željka Živković koja se ipak konačno izborila za uspornike. Naime, prije tjedan dana je u radijskom eteru direktno postavila pitanje o svom problemu gradonačelniku Milanu Bandiću koji je jučer i stigao u obilazak spornog raskrižja te najavio rješenje problema.
– Stavit ćemo najnovije uspornike da ne oštećuju vozila, ali da uspore promet. Mi bismo bili najsretniji kada bi se svi pridržavali sigurnosnih pravila u prometu, ali ima i onih koji voze 100 kilometara na sat pokraj škole i zbog njih moramo postaviti ležeće policajce – rekao je Bandić.
Građanima je obećano da će nadležni definirati kritične točke na području ispred škole, izraditi prijedlog u roku od četiri dana te ga poslati na suglasnost Ministarstvu unutarnjih poslova. Čim dozvola stigne, postavit će se novi uspornici.
– Iako će moj sin iduće godine završiti osnovnu školu, drago mi je zbog sve ostale djece i roditelja što sam se izborila za postavljanje ležećih policajaca – rekla je Željka Živković koja na Jarunu živi već 30 godina.
Akcija Večernjaka
Budući da su upravo najmlađi najranjivija skupina u prometu i da će uskoro više od 100 tisuća zagrebačkih školaraca ponovno sjesti u svoje klupe, Večernji list poziva sve građane da im jave lokacije u gradu gdje pješački prijelazi pored osnovnih ili srednjih škola predstavljaju opasnost za školarce. Javite nam postoji li negdje potreba za ležećim policajcima, koja raskrižja nisu dovoljno pregledna, gdje nema zebri te druge probleme. U sklopu akcije apelirat ćemo na nadležne da interveniraju do početka školske godine. Primjedbe i sugestije primamo na broj 01 63 00 455 i mail gradska@vecernji.net.
po slavonskim selima postoje uredjaji koji mjere brzinu i ako je viša od dopuštene pale crveno svjetlo na semaforu koje je 50-100 met dalje ispred škole, nije li to bolje riješenje?? ovi uspornici ili stepenice, oštećuju aute jer se rade nestručno po rodijačkim vezama, neka mi netko objasni koji su to standardi za uspornike koje imamo po gradu