NA KRAJU GRADA

Narkomanski pribor umjesto kreveta

04.03.2003.
u 00:00
Bolnica će biti završena do 2005. - tvrdi pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo dr. Zvonimir Šostar
Pogledaj originalni članak

Sveučilišna bolnica, jedan od najvažnijih gradskih projekata, i dalje je ružno betonsko skladište na kraju grada. Stoga vijest - da bi nakon punih trinaest godina bolnica mogla biti završena za dvije godine, zvuči nerealno. Put do bolnice prašnjav je, a osim rijetkih dostavnih vozila ništa tamo ne odaje dojam da vlasnik - Grad Zagreb - ozbiljno razmišlja o njegovu završetku. Dio prizemlja bolnice godinama se iznajmljuje za skladišta komercijalnim tvrtkama jeftinije nego li koliko treba platiti, primjerice, Robnim terminalima. Dvadeset kuna po četvornom metru skladišnoga, odnosno 40 kuna za isto toliko uredskoga prostora - cijena je za koju se u prizemlje nedovršene bolnice može useliti svatko.

- U Sveučilišnoj bolnici skladišti se šećer i brašno. Uvjeti skladištenja ondje su jako loši čak i za keramičke pločice, namještaj, bijelu tehniku, a kamoli sirovine poput brašna i šećera - upozorila je na Večernjakov dežurni telefon čitateljica, koja se bavi veleprodajom i tvrdi da su joj brašno na crno nudili upravo iz skladišta buduće bolnice.

Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo rad i socijalnu skrb dr. Zvonimir Šostar do sada je uspio najviše učiniti za micanje gradnje bolnice s mrtve točke. Problem je uspio pokrenuti na državnu razinu sudjelujući i u izradi koncepta medicinskog programa završetka bolnice - najsuvremenijeg medicinskog centra u Hrvatskoj i jedne od glavnih točaka reforme hrvatskoga zdravstva. Medicinski program za Sveučilišnu bolnicu podrazumijeva potpunu rekonstrukciju zagrebačkog zdravstva - među ostalim i zatvaranje nekih odjela zagrebačkih bolnica.

I sada uvjereno tvrdi da će bolnica biti završena do 2005. godine. O skladištenju brašna i šećera u bolnici, pročelnik Šostar ne zna ništa.

- Ratno skladište s Velesajma prije desetak godina premješteno je u prizemlje bolnice. Novac od najamnine koristi se isključivo za održavanje hladnog pogona bolnice. U posljednje vrijeme sve manje prostora iznajmljujemo. Umjesto toga, skladišni prostor besplatno dajemo gradskim muzejima, kazalištima i kinima. Ne znam da se ondje skladišti brašno, ali je moguće jer kad nekome dajemo prostor u najam -ne možemo znati što će on tamo držati. O narkomanskom priboru što se ondje navodno nalazi ne znam ništa, ali ću obavijestiti policiju - kaže Šostar.

Tvrtka Plana promet jedna je od najmoprimaca Sveučilišne bolnice. Njihovo skladište smješteno je u samostojećem izdvojenom objektu - budućoj bolničkoj kuhinji - i osim što ondje nemaju vode, zadovoljni su uvjetima najma. Kao i većina Zagrepčana, ondje bi radije dolazili po vrhunske medicinske usluge, a ne u loše organizirano skladište. Gradnja Sveučilišne bolnice ili bolnice na kraju grada - kako je mnogi nazivaju - jedno je od pitanja na koja su Zagrepčani najosjetljiviji.

- Godinama smo izdvajali doprinose za gradnju bolnice, a sve što možemo vidjeti su betonski skeleti na rubu grada i korov što raste iz njih. Sve to odaje dojam da Grad nije dobar vlasnik, a novac poreznih obveznika se rasipa - nerijetko se može čuti od mnogih građana. Ideja za gradnju bolnice rođena je 1982. godine, a u rješavanju problema financiranja njene gradnje mijenjali su se mnogi gradonačelnici i ministri zdravstva.

Marija Mapilele

Pogledajte na vecernji.hr