Da se put do srca najlakše može pronaći uz pomoć ukusne hrane, znaju azilanti koji svoju kulturu Zagrepčanima žele predstaviti preko afričkih, arapskih i bliskoistočnih specijaliteta. Naime, 20-ak njih uz pomoć volontera iz Centra za mirovne studije (CMS) u sklopu projekta "Okus doma" pokreće kulinarsku zadrugu koja će se baviti cateringom, za što su putem donatorske kampanje u zadnjih mjesec dana skupili 18.500 dolara.
Osjećam se prihvaćeno
– Već godinama radimo s migrantima, tražiteljima azila i azilantima te smo s vremenom shvatili da se najbolje zbližavamo kada kuhamo zajedno. Ljudima je lakše podijeliti svoju tešku priču kada je atmosfera opuštena, a u kuhinji je uvijek veselo – objašnjava Emina Bužinkić iz CMS-a, idejna začetnica projekta u sklopu kojeg je prošle godine već objavljena kuharica s najzanimljivijim receptima. S vremenom su, dodaje, počeli organizirati i kulinarske radionice te gostovati na festivalima, gdje su vidjeli da je hrana koju su pripremili azilanti uvijek tražena. Tada se javila ideja o pokretanju biznisa. Počinju s cateringom, a možda jednom otvore i restoran. Vjeruju u uspjeh jer je, kažu, zasad projekt jako dobro prihvaćen, a posebno se oko njegove realizacije trude sami azilanti.
S njih četvero razgovarali smo u Kuhaoni na Opatovini, gdje spremaju hranu dok ne unajme vlastiti prostor. Sadou Diagne iz Senegala, Prince Wale Soniyiki i David Taju Ajobi iz Nigerije te ChiChi Amare iz Etiopije veselo režu namirnice, a na meniju su im soupou kandja, tradicionalno senegalsko jelo koje kombinira govedinu i ribu s rižom, te tamia, pržene okruglice slanutka. U kuhinji vlada odlično raspoloženje jer svi vole kuhati. No, projekt je mnogo više od samog pripremanja hrane – kuhinja je mjesto gdje se osjećaju prihvaćeno, omogućava im da se druže te uklope u društvo.
– Jako mi se sviđa projekt, ali još više ideja koja stoji iza njega. Nadam se da će ljudi, ako probaju našu hranu i zavole je, možda htjeti bolje upoznati nas i našu kulturu – govori Sadou Diagne, koji je u Hrvatsku stigao prije godinu dana, a azil je dobio u ožujku. Navikao se na život u Zagrebu, stanuje na Borongaju, a prije tjedan dana počeo je i raditi.
Samo riječi hvale za Hrvatsku, gdje živi već četiri godine, ima i Prince Wale Soniyiki.
– Prvog dana kad sam stigao u Zagreb odlučio sam i ostati. Ljudi su dobri, mirno je i odmah sam se osjetio prihvaćeno – govori 30-godišnjak koji se u projekt "Okus doma" uključio čim je stigao u Hrvatsku. Drago mu je, dodaje, što ima priliku upoznati Hrvate s afričkom kuhinjom, koja koristi više začina, pa je stoga i ljuća.
– I hrvatska je kuhinja jako ukusna, a najbolje jelo zasigurno je sarma – govori Prince Wale Soniyiki, koji živi u Prečkom, a zaposlen je u jednoj IT kompaniji. Vremena kada je živio u Africi nerado se sjeća, radije govori o receptima i novom životu u Hrvatskoj.
"Chef" na studiju medicine
A zbog ljubavi u Zagreb je došla ChiChi Amare, dobri duh kuhinje, kako je nazivaju, koja se udala za Hrvata prije godinu dana. Na studiju medicine pak ovdje je David Taju Ajobi. Kuha s majkom od desete godine te kaže da mu je drago što u "Okusu doma" može prenijeti svoje znanje. Zasad je kuhao uglavnom prijateljima koji su bili oduševljeni, no nada se da će uskoro početi raditi i u profesionalnoj kuhinji.
Iz Centra za mirovne studije poručuju da bi catering mogao zaživjeti već početkom iduće godine, a prvi korak nakon skupljanja novca formalno je osnivanje zadruge. Od novca koji je prikupljen donacijama zatim će se unajmiti prostor koji je potrebno i opremiti.
Vesela ekipa već planira kupnju štednjaka, hladnjaka, zamrzivača, ali i posuđa te raznih namirnica i začina za početak rada. Ako im ostane dovoljno, planiraju uložiti i u kupnju dostavnog vozila. Za početak će se hrana pripremati za potrebe većih događanja i domjenaka, a kasnije planiraju primati i pojedinačne narudžbe.