ZICER

Naši laki dronovi dostavljat će pošiljke na kućni prag

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Foto: Igor Soban/PIXSELL
30.05.2019.
u 21:13
Šest novih superopremljenih laboratorija u Zagrebačkom inovacijskom centru omogućit će svim “stanarima” da svoje startup projekte razvijaju do savršenstva
Pogledaj originalni članak

Dok je pokazivao kako funkcionira jedan od najskupljih 3D skenera u Hrvatskoj, Ljubomir Lokin našalio se da je to tehnologija bolja od one u filmovima o Jamesu Bondu. Taj je skener dio jednog od šest high-tech laboratorija koji su jučer predstavljeni u 12. paviljonu Zagrebačkog velesajma. Završnica je to dvogodišnjeg 19.5 milijuna kuna teškog europskog projekta “StartUp Factory Zagreb - Inkubator za visoke tehnologije” koji je u Zagrebački inovacijski centar (ZICER) donio najsuvremenije 3D printere i skenere, osciloskope, opremu za kemijsku analizu, setove virtualne stvarnosti...

Mogu ih koristiti svi stanari

Svu tu tehnologiju moći će koristiti stanari ZICER-a, poput Luke Vide koji vodi startup Recogno i koji će koristiti Centar za internet stvari. Njegova je ideja instalirati senzore na kolica za kupovinu koji bi kupcima u trgovinama omogućili da obave cijelu kupnju prije negoli uopće stignu do blagajne. Senzori bi, naime, očitali barkod proizvoda čim ga kupac stavi u kolica i zatim bilježili u memoriji koja se nalazi u košarici. Dolaskom na blagajnu obavlja se brza sigurnosna provjera i korisnik odmah dobiva račun.

– Novi labos pomoći će nam da dodatno testiramo senzore – objasnio je Vida. Ljubomir Lokin iz tvrtke 3D Tech i Nikola Blažević iz Mikrotvornice, pak, koristit će se novim 3D skenerima i printerima u Centru za 3D modeliranje da bi proširili svoju trenutnu ponudu. Mikrotvornica se trenutačno fokusira na izradu velikih 3D modela, no to je, kaže Nikola, samo početak.

– S vremenom bismo mogli proizvoditi primjerice 3D naočale, 3D miksere, pa čak i 3D tenisice, a ovi skeneri toliko su visoke tehnologije da njima možemo isprintati gotovo sve što nam je na umu – objašnjava Blažević iz Mikrotvornice.

U Centar za elektroniku stigli su najnoviji generatori, analizatori, osciloskopi, high-tech lemilice, izvori napajanja i softveri za dizajn. To će startupu Stratowave, koji izrađuje male i lagane dronove koji mogu “komunicirati” s matičnom stanicom na udaljenosti od 50 kilometara, omogućiti da stvore još lakše i brže bespilotne letjelice koje bi mogle imati još veću nosivost i prevaliti još veće udaljenosti nego dosad.

– Takve dronove moći ćemo koristiti za dostavu pošiljaka te potragu i spašavanje na nedostupnim lokacijama. Mogućnosti su neograničene – objašnjava “šef” Stratowavea Ivan Pelivan. Otvorena su još tri laboratorija, onaj za digitalnu forenziku, razvoj sučelja i tehnologiju zaštite okoliša, a na posebnoj lokaciji ZICER-a na Žitnjaku opremljena je drvno-metalska radionica.

Uskoro energetska obnova

– Ovo je jedan od najvećih projekata za potrebe startup “scene” u Zagrebu, koju pratim već godinama – kaže pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša Mirka Jozić, a najavila je dolazak još većeg projekta. Riječ je o energetskoj obnovi 12. paviljona i uređenju prizemlja ZICER-a, što bi trebalo stajati 80 milijuna kuna. 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AR
Arger
22:39 30.05.2019.

Jedva cekam da meni dostave na kucni prag....umirem od zelje da vidim kako ce se popeti na 7. kat.

ST
stefj
23:09 30.05.2019.

Eh da, dostava na kućni prag... Da, ali u Americi, u EU nema šanse. Postojao je projekt u Njemačkoj za dostavu organa dronovima, no birokracija ga je uništila, nikada nije izdala dozvole za let iznad gradova... S ovakvom prenormiranošću koja vlada u EU, ovakvom birokracijom, još k tome preslikanom na Hrvatsku, nema šanse. Jedina šansa je nešto skrpati za prezentaciju i otići u Ameriku, te prodati ideju...