ZAPREŠIĆ Njemački kriminalisti na osnivanju Vijeća za prevenciju

Ne treba pričati o huliganima, nego s njima

Foto: import
Ne treba pričati o huliganima, nego s njima
28.10.2008.
u 23:39
Pogledaj originalni članak

Ne treba razgovarati o problematičnim maloljetnicima, nego razgovarati s njima osnovna je teza njemačkih kriminalista koji su kao gosti danas sudjelovali u osnivanju Vijeća za prevenciju u gradu Zaprešiću.

Izgradili svoj klub
Iako je u posljednjih pet godina formirano 66 istih vijeća diljem zemlje načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec priznaje da je većina njih stala kod osnivanja. Članovi Vijeća većinom, tvrdi, ne rade dovoljno na detekciji problema, ne formiraju radne skupine niti osmišljavaju projekte radi prevencije bilo maloljetničkog nasilja, bilo ostalih koji muče lokalnu zajednicu.

Hoće li Vijeće u Zaprešiću, u kojem sjede ravnatelj škole, župnik, ravnatelj lokalnog Centra za socijalnu skrb, gradonačelnik i dogradonačelnik ostvariti očekivanja MUP-a, začetnika ideje Vijeća tek ćemo vidjeti. U tijeku je tek analiza ankete provedene među domaćim stanovnicima, a rezultati će pomoći da se lociraju problemi sigurnosti.

Nakon toga radit će se na planovima. A dok naši razmišljaju, Nijemci rade. Joachim Schneider, načelnik PP-e u Buchenu na konkretnom primjeru pokazao je kako su riješili problem nasilnih maloljetnika koji su na omiljenom okupljalištu, autobusnom stajalištu, šarali zidove, razbijali, pili i radili druge nepodopštine.

– Da smo neprestano slali policijsku ophodnju, djeca bi samo promijenila lokaciju, a problem bi stavili pod tepih. Stoga smo pozvali roditelje na sastanak s gradonačelnikom i policijom. Nismo im očitali bukvicu zbog ponašanja njihovih potomaka, već smo predložili Radionicu budućnosti.

Na njoj su glavnu riječ imala djeca koja su priznala da im nedostaje prostor gdje bi se mogli sastajati – priča Schneider. Idućih nekoliko mjeseci ta su djeca sama izrađivala svoj klub, drvenu kućicu. Neredi su prestali, roditelji, djeca i cijela zajednica bili su zadovoljni. Ostale preventivne mjere ispričao je njegov kolega Berhard Weiss.

Za markiranje 50 eura
– Policajci u školi često drže predavanja o posljedicama nasilničkog ponašanja, puštaju se videoprojekcije o ozljedama koje se mogu zadobiti u tučnjavama – kaže. Noću s policijskom patrolom ide i socijalni radnik. Čim se dijete uhvati s drogom, priključuje se programu. Mladi Nijemci koji rade nepodopštine moraju se i ispričati onome koga su oštetili. Ako dijete izostaje iz škole, roditelji se mogu kazniti sa 50 eura, a ako je riječ o grubljem zapostavljanju, protiv njih se podnosi kaznena prijava.

Pogledajte na vecernji.hr