Stanovnici naselja Jarek-Jagodišće, najzapadnijeg dijela Podsuseda, samo deset kilometara udaljenog od Trga bana Jelačića, u osam su posto stanovništva koje nema vodu iz gradskog vodovoda. Već desetljećima žive u nadi da će dobiti vodovod i da se neće oslanjati na cisterne koje svaka dva dana kruže ulicama. Vodovodne cijevi do dijela kućanstava našle su put tek prije dvije godine, no dio kuća još nije spojen. A kanalizacija uopće nije provedena.
Svi projekti propali
– Sramota je da sam u Krapini, gdje sam se rodila, s navršenih sedam godina doživjela spajanje obiteljske kuće na vodovod, a za život u Zagrebu nemam osnovne uvjete. Koliko sam samo puta rublje nosila na posao da ga operem u toploj vodi – kaže Vilma Grujić koja s još petero stanara živi u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Raucha sagrađenom 1913. godine u ulici Meglenjak 13. Iako je na tribini "Želite li bolji kvart?" od nadležnih dobila odgovor da će do proljeća iduće godine 50 domaćinstava priključiti na vodovodnu mrežu, a do kraja sljedeće godine trebale bi se i ishoditi sve dozvole kako bi u 2016. počela gradnja odvodnje, dok ne vidi pomake, ne vjeruje u njihove riječi.
– Već godinama obećavaju, stalno smo u kontaktu s ljudima iz Grada i gradske četvrti, dobro su upoznati s našim problemom... Nekoliko projekata već su izradili, za svaki kažu da nije izvediv. Koliko je novca potrošeno ni za što? – pita ogorčeno gospođa Grujić. Njen sustanar Ekrem Ibrišimović prvi je projekt gradnje vodovoda u rukama držao još 1969. godine, kada su počele prve priče o dovodu vode.
– Sin u istoj ulici na broju 11 nadograđuje kuću koju je dobio od djeda. Svi su papiri predani, cijevi su došle pedeset metara od kuće i onda su radovi stali. Vojni je invalid i prvom su mu obećali svu infrastrukturu – kaže Ibrišimović i dodaje da je još davno postavio cijevi za vodu i uložio u šaht koji je prazan.
Računi uredno stižu
Istodobno, kažu stanari, računi Zagrebačkog holdinga za komunalnu naknadu, na kojima je i stavka "slivne vode" redovito im stižu, a oni ih redovito plaćaju. Vodu drže u velikom spremniku u pomoćnoj prostoriji izvan kuće, a bunar koji su nekad koristili već odavno nije u funkciji. U svojoj nevolji i dalje se šale.
– Na najzapadnijoj smo točki grada, prvi smo ušli u Europsku uniju, no posljednji smo u dobivanju vode – kažu.
>>U Jagodišće na proljeće stiže vodovod, a 2016. kanalizacija
e da račun za komunalnu naknadu redovito stiže, a tek kad račun za vodu dođe opet ćete završiti u novinama jer je voda skupa ništa bolje nije ni s kanalizacijom. Čini mi se kako pola grada nema kanalizaciju dok dvadesetak posto kućanstava nema ni vodu ne zna se kome je teže ovime koji nemaju ništa ili ovima koji čekaju kanalizaciju.