Odvoz otpada, čini se, neće se naplaćivati po volumenu od 1. srpnja kako je to bio plan, nego kao i dosad, prema kvadraturi, i to barem još tri mjeseca.
Nove odredbe
Toliko naime, treba proći od dana stupanja na snagu odluke o javnoj usluzi prikupljanja miješanog komunalnog otpada, biorazgradivog komunalnog otpada i odvojenog prikupljanja otpadnog papira, metala, stakla, plastike i tekstila te krupnog otpada, a čiji je prijedlog na srpanjsku sjednicu Skupštine poslao gradonačelnik Milan Bandić.
Osim što se pomiče rok za obvezno odvajanje otpada, on se prema novom prijedlogu odluke neće morati ni odvajati kako je prije bilo predviđeno. Naime, iz odluke se briše da se mora razdvajati biootpad i komunalni miješani otpad, a prijašnja odluka definirala je i da se otpad smije ubacivati u spremnike samo u posebno označenim vrećicama.
Njih bi se moralo kupiti koliko se miješanog komunalnog otpada proizvede, a na temelju potrošnje naplaćivao bi se i odvoz otpada. Sada se pak vrećice kao mjerilo naplate iz odluke izbacuju, a prema novom prijedlogu o odvajanju otpada odvoz bi se naplaćivao kroz naknadu za prijevoz i zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada. Odvoz biootpada propisat će se naknadno. Vrećice će morati kupovati sami građani čije smeće nije stalo u spremnik.
– Netko može smeće skupljati u bilo koju vrećicu i bacati ga u kontejnere, a da na kraju nikako ne bismo mogli utvrditi količinu koju baca – kazao je Bernard Ivičić, član Zelene akcije i Radne skupine koja je razmatrala odluku o odvajanju otpada, zašto vrećice nisu dobro mjerilo za naplatu.
– Nemamo Plan gospodarenja otpadom, nemamo lokaciju za izgradnju Centra za gospodarenje, a nedostaje i reciklažnih dvorišta i kompostana – ponovio je šef Skupštine Darinko Kosor koji je još prije upozorio da Zagreb nije spreman za primjenu odluke 1. srpnja.
Bez objašnjenja
Iako je prijedlog odluke na glasanje poslao sam Bandić, kazao je da odgode neće biti.
– Ništa nije odgođeno, ni jedan dan, niti će biti. Svaki je sat dragocjen, a ne da se još odgađa – kazao je Bandić.
Zakon o održivom gospodarenju otpadom je riješio da se otpad naplaćuje prema volumenu, a kriterij za naplatu je broj pražnjenja posuda. Iz kojeg bi razloga potrošači trebali kupovati vrećice dok mogu svoj otpad staviti u posude koje su određena volumena. Želise naplatiti više nego je potrebno jer kada otpad bacamo u fvrećicama manje ga stane u posudu nego ako je u rastresitom stanju. Već prema starom Zakonu o otpadu i Uredbi vlade davatelji usluge su trebali riječiti pitanje naplate otpad u skladu sa zakonom , ali im to nije interes jer obako mogunaplaćivati i ono što nisu napravili jer naplaćuju puno za prazn, a u nekim vikendaškim naseljima posebno na moru naplaćuju cijele godine - nezakonito jer otpadanema. Potrošači javite se u svoje udruge i pitajte za svoja prava Tomislav Lončar, tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potošača www.huzp.hr