Na natječaj za subvenciju ugradnje razdjelnika topline koji je ljetos raspisao Grad Zagreb prijavljeno je 70-ak zgrada, a stanari njih 11 bili su najsretnije ruke. Upravo su njihove zgrade odabrane za subvenciju pa će umjesto 500 kuna po radijatoru razdjelnike dobiti upola cijene te će već ovu zimu plaćati pravednije račune za grijanje.
Očekuju uštede
– Svi stanari su potpisali da žele ugraditi razdjelnike jer su računi preveliki. Dobili smo pet ponuda i odlučili se za najbolju, a kako je u međuvremenu Grad raspisao natječaj, prijavili smo se i za subvenciju – kazala je Suzana Ferk, predstavnica stanara na adresi Nova cesta 4 na Trešnjevci. Objasnila je kako je riječ o neboderu od 17 katova, 68 stanova i oko 146 stanara, koji je građen 1967. godine pa ni instalacije nisu bile dobre.
– Donji katovi su se pregrijavali dok je na vrhu bilo hladno. Taj smo problem riješili modernizacijom cijelog sustava i ugradnjom razdjelnika s termostatskim ventilima – istaknula je Ferk. Investicija će svakog stanara stajati dvostruko manje nego što bi inače pa će po radijatoru razdjelnik plaćati 250 kuna. Cijela investicija vrijedna je 224 tisuća kuna, će Grad će uplatiti polovicu.
Jedan od stanara na 15. katu je Dalibor Pekas, koji živi u stanu od 58 kvadrata. Zimi su mu računi oko 550 kuna, a nakon ugradnje razdjelnika očekuje da će biti niži. – Vjerujem da će svi stanari sada malo paziti na potrošnju i štedjeti na toplini – istaknuo je Pekas. Subvenciju za razdjelnike dobili su i stanari nebodera na adresi Lojenov prilaz 8 na Bundeku. Kako kaže predstavnik stanara Josip Jagatić, riječ je o prvom neboderu u Zagrebu koji su stanari obnovili poštujući kriterije EU.
Razdjelnik za 150 kuna
– Prije četiri godine stavili smo novu termo fasadu, ugradili smo zasebne ventile za toplu i hladnu vodu, a sada smo ugradili i razdjelnike – kazao je Jagatić. Ugradnja razdjelnika stajat će ih 329 tisuća kuna, od čega će im Grad pokriti polovicu, 164 tisuće kuna. Ostalo će dijelom platiti iz pričuve, a na stanarima je da plate 150 kuna po radijatoru, i to na rate.
– U zgradi su više od polovice vlasnika stanova umirovljenici pa smo odabrali takav model koji si svatko može priuštiti – kazao je Jagatić te dodao da je prosječna cijena zimi za grijanje stana od 60 kvadrata bila oko 450 kuna pa se nadaju uštedi. Pročelnik gradskog Ureda za energetiku Marijan Maras najavio je pomoć i iduće godine. – Toplinarstvo nije u gradskoj nadležnosti, no građani imaju zadane rokove pa će Grad na ovaj način pomagati sve dok to bude potreba – kazao je Maras. Grad je inače za ovih 11 zgrada izdvojio 1,74 milijuna kuna.
pravedno je za brunatu a ne za stanare. iz iskustva sa tim razdjelnicima u zapresicu,cista prijevara. Stanari su nakon ugradnje placali do 100% vece racune ukljucujuci i mene. primjer: u 5 mj. ove godine radijatori upaljeni samo dva dana i racun za grijanje 687kn,odgovor brunate je da se uhodavaju a nakon sastanka sa njihovim predstavnikom opovrgnuli su da ce doci do usteda koje su nam najavljivalu prije ugradnje te su rekli da se moze ustediti ako radite cijeli dan i ne palite radijatore vise od dva sata dnevno na 18 stupnjeva