Ideje za 80 zgrada

Njezina su djela neboderi iz “8. kata” i zgrada na Martinovki

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
09.09.2010., Zagreb - Panorama grada Zagreba. Neboderi u naselju Srednjaci u ulici Brace Domany Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
srednjaci
arh
03.02.2016., Zagreb - Prva napravljena stambena zgrada u Zelinskoj ulici na Martinovki. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
04.02.2016.
u 09:30
Rođena Omišanka podrijetlom iz Kučića svoju je karijeru počela na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu
Pogledaj originalni članak

U petak je u 83. godini nakon duge i teške bolesti u Zagrebu preminula ugledna arhitektica Stanka Kovačić in der Mühlen.

Rođena Omišanka podrijetlom iz Kučića svoju je karijeru počela na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, a najveći je dio radnog vijeka provela u nekadašnjem graditeljskom divu Gortanu. Bavila se pretežito projektantskim poslom, odnosno idejnim rješenjima projekata, a s njezina su stola potekle ideje za 80 zgrada u Hrvatskoj. Najznačajniji su joj rad u zagrebačkom prostoru tri nebodera u Srednjacima koji i danas definiraju to naselje. Prepoznat ćete ih kao dio kulisa popularnog talk showa “8. kat”.

Djelo je Stanke Kovačić in der Mühlen i poznata stambena zgrada na Martinovki, koja je doprinijela prepoznatljivosti tog metropolinog kvarta.

Na mnogim je svojim projektnim idejama ustrajala unatoč otporu unutar tadašnjeg sustava. No, bez obzira na to, ugledna je arhitektica dobila Orden za zasluge u radu, što je raritet za nekoga bez partijskog članstva. Pet je godina sa suprugom, također uglednim arhitektom Johannesom Wilhelmom in der Mühlenom, provela i u Njemačkoj, u kojoj je radila za ugledne arhitektonske biroe.

Nakon karijere posvetila se dizajnu interijera i slikarstvu. U srpnju 2009. imala je veliku izložbu u Galeriji Mirka Viriusa. Tom je prilikom Vicko Krampus, voditelj Katedre za jezik i kulturu Veleučilišta Vern, o njezinu slikarstvu napisao: “Stanka je oslobodila svoja promišljanja serijom slika. Jednostavnim slikarskim govorom koji se svodi na osnovne elemente – boju, plohu i liniju, ilustrirala nam je motive koji su je okupirali. Motivi koje prikazuje nisu priviđenja, oni su stvarni, viđeni negdje na ulicama Zagreba, nisu fetišizam, ne nose nužno poruku ni kritiku, bitan je način na koji su naslikani”.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

HL
hlibit
14:15 04.02.2016.

...kak su lepe te betonjare

HH
helgin@hogar
11:54 04.02.2016.

neboderi isti kao u svim europskim gradovima gdje je bio komunizam, nula od arhitekture!

JA
jalnus
18:45 05.02.2016.

Bagra koja se dotepla u gradove na krilima rata, sad je verzirana u umjetnost, urbanizam I arhitekturu. To su umjetnici I domoljubi opce prakse.