Nova karijera čistačice Zdravke

31.03.2006.
u 00:41
Pogledaj originalni članak

 Cijelu sam zimu provela u kući, zabrinuta i depresivna. Danas sam sretna jer mogu nešto raditi, a i družim se s ljudima  rekla nam je jučer u predahu pošumljavanja Medvednice  pedesetogodišnja Zdravka, bivša čistačica, jedna od 600 nezaposlenih koje je Gradski ured za socijalnu zaštitu uključio u projekt socijalnog poduzetništva.

Kamen i računalo
Kada dovrši posao, Zdravka će moći odabrati neki od šezdesetak tečajeva u Pučkom otvorenom učilištu, a troškove edukacije platit će grad. Najviše bi, kaže, voljela na gastronomski tečaj. Ali, odlučit će se za ono što joj može donijeti najviše koristi: strani jezik ili informatiku. Nakon trideset godina čišćenja zahoda, rada u kartonaži, pa čak i u kamenolomu, ne gubi nadu da će konačno naći zaposlenje koje, ako ništa drugo, može odagnati neprestani strah da će joj Elektra isključiti struju zbog neplaćenih računa.
 Želimo aktivirati i socijalizirati ljude koji se, zbog neimaštine, prepuštaju apatiji. Pouzdan je znak uspjeha činjenica da se ove godine prijavilo četiri puta više zainteresiranih nego što smo ih, na žalost, mogli primiti  pojašnjava Miro Laco pomoćnik pročelnika za socijalu.
Iako nezaposleni mogu birati između školske klupe i toplica, znatna se većina odlučuje za stručno usavršavanje. Pomoćnik ravnatelja Pučkog učilišta Igor Njegovan kaže da su usprkos početnoj skepsi, brzo uvidjeli kako su ovi ljudi iznimno motivirani da učenjem promijene situaciju u kojoj su se našli.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje čak je svaki četvrti sudionik programa nakon završenog školovanja pronašao novi posao.

Narasle ambicije
Dvadesettrogodišnja Ana, koja od srpnja 2001. uzaludno na burzi traži stalan posao, lani je nakon stečene vještine medicinske masaže honorarima uvećala kućni proračun. Ambicije su joj u međuvremenu narasle: ove će godine upisati nešto s kompjutorima jer u tome, vjeruje, leži budućnost.


Skipperi i aromaterapeuti

Prosječna cijena tečaja u Pučkom otvorenom učilištu iznosi otprilike 4000 kuna. Informatički tečajevi stoje od 1700 za osnovni stupanj do 7000 kuna, koliko stoji osposobljavanje za programera. Budući medicinski maseri trebaju izdvojiti 4000 kuna. Pri vrhu ljestvice su trendovska podučavanja za skippera što stoji 12.900 kuna i program za aromaterapeute koje će stjecanje te vještine stajati 9900 kuna. Grad kroz akciju socijalnog poduzetništva ostvaruje pravo na značajan popust čiji je iznos poslovna tajna.

Pogledajte na vecernji.hr