Jestive vrste poput vrganja, pečurki i krasnica, ali i otrovne zelene pupavke i muhare samo su dio gljivarskog carstva koje se može pronaći u zelinskoj šumi Raciljnjak. Ondje je nedavno otvoren Gljivarsko-edukativni park, koji je, kažu inicijatori projekta iz udruge Amanita, prvi takav u Hrvatskoj i jedan od rijetkih u Europi. Park je uređen sredstvima Agencije za plaćanje u poljoprivredi te novcem iz gradskog proračuna, a dio iznosa od gotovo 27 tisuća eura osigurali su i gljivari iz Amanite.
– Željeli smo tim projektom educirati najmlađe, ali i starije zaljubljenike u gljivarenje. Brojni se zapute u šumu u berbu, a ne razlikuju otrovne od jestivih gljiva – ističe predsjednik udruge Dalibor Brebrić.
Tako kroz park vodi poučna staza na kojoj ćete naići na 120 fotografija gljiva s opisom, a đaci će organizirano njome prolaziti već od iduće školske godine.
– Imat ćemo učionice na otvorenom, gljivari iz udruge najprije će održati predavanje o jestivim i otrovnim gljivama, a zatim će se krenuti poučnom stazom kako bi se to primijenilo i u praksi – kaže Brebrić.
>>VEZANI ČLANCI:
Napominje i kako takozvanih "gljiva proljetnica" više gotovo i nema pa će berači na ljetnu pauzu s koje će se vratiti u rujnu. A klinci će u parku, dodaje, učiti i o zaštiti prirode i okoliša jer gotovo sve drveće u šumi Raciljnjak u simbiozi je s gljivama koje ga hrane mineralima.
– Očekujemo da će se ubrzo aktivirati i turističke zajednice te organizirati posjete parku koji je svojevrsna atrakcija, a starije ćemo berače nastojati naučiti da postoje i druge vrste jestivih gljiva osim vrganja – ističe Brebrić te dodaje kako problem najčešće nastaje kod boje jer ljudi smatraju da su sve vrste živih boja otrovne.
Amanita trenutačno ima više od 100 aktivnih članova, a prije nekoliko je dana, spomenimo, dobila i godišnju nagradu Grada Sv. Ivana Zeline za izuzetne rezultate u području rada udruga.