Obitelj Luciana Sušnja, našega najboljeg atletičara u povijesti, odlučila je donirati tri najsjajnija odličja iz njegove bogate karijere. U ovoj impresivnoj kolekciji posebno se ističe zlato s Europskog prvenstva osvojeno prije točno pola stoljeća u Rimu. Medalje će biti novi dodatak u već bogatom Hrvatskom športskom muzeju.
Prošlo je, dakle, 50 godina otkako je u srijedu 4. rujna 1974., hrvatski atletičar Luciano Sušanj postao prvak Europe na 800 metara. Štoviše, pobjednički rezultat tada 26-godišnjega riječkog srednjeprugaša 1:44,07 bio je tad europski i jugoslavenski, a još uvijek je i hrvatski rekord, koji do dan danas nije oboren.
Tim, fantastičnim nastupom, Sušanj se svrstao među velikane hrvatskoga sporta, no od ovoga proljeća Luciana više nema s nama. No, supruga Majda i sin Bojan su odlučili najsjajnija odličja svog supruga i oca donirati nacionalnoj muzejskoj ustanovi zaduženoj za čuvanje i promicanje najvrijednije hrvatske sportske baštine.
VEZANI ČLANCI:
Riječ je o zlatnim medaljama za pobjede u utrkama na 400 m na Europskom dvoranskom prvenstvu 1973. u Rotterdamu, na 800 m s Europskog dvoranskog prvenstva 1974. u Göteborgu te onu povijesnu s EP-a na otvorenom u Rimu iste godine.
"Luciano Sušanj se u svoje vrijeme utrkivao i pobjeđivao svjetski jaka imena. Koliko je njegov uspjeh iz Rima 1974. značajan govori i činjenica da se njegovom vremenu dosad nije približio nitko od hrvatskih atletičara, a i u svjetskim bi razmjerima bio itekako vrijedan, jer sa sličnim vremenom osvojeno je srebro na Svjetskom prvenstvu 2022. Hrvatska atletika danas ima istaknute pojedince, Sandra Perković je već prava legenda, rezultat Blanke Vlašić u skoku uvis je godinama nedodirljiv u svijetu, imamo i olimpijce među atletičarima.
Razvoj i povijest naše atletike prikazana je i u Muzeju i čast nam je što će je sjajno predstavljati i postignuća najboljeg hrvatskog atletičara svih vremena Luciana Sušnja", poručuje ravnateljica Hrvatskoga športskog muzeja Danira Bilić. "Medalje Luciana Sušnja su u odličnom stanju, obogatit će zbirku koju čini više od 5000 predmeta kao što su odličja, pokali, plakete", kaže voditelj Zbirke medalja i značaka u Hrvatskom športskom muzeju, viši kustos Marijan Sutlović.
Luciano Sušanj je u bogatoj karijeri osim sjajnih europskih nanizao i brojne domaće uspjehe, kao član Atletskog kluba Kvarner bio višestruki državni prvak na 200, 400, 800, 4x100 i 4x400 metara. Na Olimpijskim igrama 1976. u Montrealu biva šesti na 800 m i nakon tih Igara prestaje s aktivnim bavljenjem sportom.
Posvećuje se radu u različitim sportskim tijelima te politici. Dužnosti na kojima se posebno istaknuo bile su predsjednik Hrvatskog atletskog saveza, predsjednik AK Kvarner, dopredsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora, zastupnik u Hrvatskom saboru, zamjenik gradonačelnika Rijeke. Uz brojna priznanja za sportske i društvene zasluge proglašavan je sportašem godine, 2002. najboljim hrvatskim atletičarem u povijesti, a 2016. je dobio i Državnu nagrada za sport Franjo Bučar za životno djelo.