Ljetne su gužve, osim na cestama, zavladale i u zraku. Već tradicionalno tijekom srpnja i kolovoza hrvatske zračne luke bilježe najveći broj putnika, a najprometnija, zagrebačka, od kolovoza će putnicima iz susjedstva olakšati dolazak na željeni let.
Na parkiralištu Zračne luke Franjo Tuđman posljednjih je mjeseci velik broj automobila sa slovenskim registarskim oznakama, a primijetili su to i u upravi aerodroma pa su u suradnji s Pleso prijevozom, tvrtkom koja godinama spaja zračnu luku i autobusni kolodvor, odlučili uvesti novu liniju.
Od 1. kolovoza tako će svakoga dana autobus voziti na relaciji od zagrebačkog autobusnog kolodvora preko slovenskog Novog Mesta do autobusnog kolodvora u Ljubljani. Polasci iz Zagreba su pola sata nakon ponoći te u 14.30, a iz slovenske se prijestolnice put Zagreba kreće u 2.15 u noći te 9.15 ujutro.
Vožnju koja traje dva sata putnici će platiti 15 eura u jednom smjeru ili 24 eura odluče li se za povratnu kartu, a zbog Schengena cijeli je proces još jednostavniji pa nema ni straha od čekanja na granici. Autobusna linija vozi do autobusnog kolodvora, odakle putnici imaju pravo na besplatan transfer do zračne luke u roku od 24 sata jednim od redovnih autobusa Pleso prijevoza.
Ušteda je ovo za brojne putnike iz Slovenije koji lete preko Zagreba jer više neće morati plaćati ne baš jeftino parkiranje na aerodromu niti trošiti gorivo i plaćati cestarine. A zašto je hrvatska metropola popularna među susjedima? Naime, pandemija koronavirusa bacila je na koljena svjetsku avijaciju, a prema podatcima Eurostata, upravo je Slovenija zabilježila jedan od najgorih padova prometa.
POVEZANI ČLANCI:
I po završetku pandemijskih ograničenja aviopromet u toj zemlji nije se oporavio, štoviše dok zračne luke u regiji bilježe rast i u odnosu na rekordnu 2019., aerodrom u Ljubljani tek je na dvije trećine pretpandemijskih rezultata. S druge strane, zagrebački aerodrom ove godine bilježi u prosjeku 10 posto veći rast u odnosu na prije četiri godine. Iz Zagreba se ovoga ljeta leti na više od 60 destinacija u 30 zemalja.