U knjižnicu na Kajfešovu brijegu, čiji je veći dio ispod zemlje, a u koju odlaze stanovnici Svetog Duha te samo oni s namjerom, smjestila se jedna povijesna zagrebačka kvartovska priča. Zaposlenici knjižnice Vladimir Nazor, čija je ova knjižnica podružnica, ispričali su je kroz izložbu “Sličice iz prošlosti Črnomerca”, a na 22 velika panoa prikazali su kako se prva industrijska zona u Zagrebu razvijala u miran kvart za stanovanje.
– Izložba je podijeljena u dva dijela, Od Mandalice do Mitnice i Od Mandalice do Keglbajsa, a fotografije, dokumente i stare članke skupljali smo od stanovnika, tvornice Franck, koja ima bogatu zbirku o povijesti rada, Zagrebačke pivovare, škola i raznih ustanova – rekla je voditeljica Knjižnice Vladimira Nazora Vesna Čabrić te dodala da će izložbu nakon 6. rujna, do kada traje, ostaviti na mrežnim stranicama KGZ-a u virtualnom obliku, a za 2014. materijal se planira tiskati i kao knjižica. Ideja je bila, kaže, dati pozornost jednom dijelu glavnog grada o kojem se ne zna gotovo ništa.
– U literaturi o prošlosti Zagreba postoji nerazmjer u obrađenosti pojedinih gradskih dijelova. Najstariji dijelovi grada, Gornji grad, Kaptol, Donji grad, obrađeni su očekivano detaljno i dobro, dok su ostali dijelovi obrađeni tek sporadično – kaže Čabrić. Tako se, osim fotografija gradnje novih vojarni u drugoj polovici 19. stoljeća, nekadašnjeg okretišta tramvaja ili starog izgleda Ilice, može vidjeti i kako je Črnomerec dobio ime, a opisano je u sklopu starog članka izdanog u časopisu Črnomerec.
– Dugo radim u knjižnici i sjećam se tog časopisa dok je još izlazio. No čini mi se da ne izlazi od osamdesetih godina, a još se može naći u općini – kaže Čabrić.
Osvrnuli su se i na uređivanje Trga Franje Tuđmana, nekadašnjeg Trga Francuske Republike, velikom projektu o kojem se pisalo još krajem sedamdesetih, a čija je gradnja i uređivanje i danas tema mnogih zagrebačkih medija.