Već idućeg tjedna Gradska skupština trebala bi odobriti povećavanje naknade za razvoj vodoopskrbe i naknade za razvoj odvodnje, za šest posto koje su, uz potrošenu vodu, sastavni dio računa. Plin će poskupjeti zbog poskupljenja PDV-a, a “gore” će i javni prijevoz.
Dodatni teret
Sa sadašnjih 11,22 kuna za kubni metar vode Vodoopskrba i odvodnja zahtijeva novu cijenu, 11,90 kuna, što je još nepotvrđena računica.
– Očekivali smo pojeftinjenje s obzirom na to da PDV na obračun vode ide na 10 posto, no očito da su u Vodoopskrbi odlučili tomu doskočiti povećavanjem naknada, kako bi razliku u cijeni pripisali sebi – oštar je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske nazvavši zahtjev krajnje bezobraznim.
Stručnjaci smatraju da je poskupljenje naknada najjednostavniji način “krpanja” troškova u poslovanju. No, iz Vodoopskrbe i odvodnje smatraju da je poskupljenje nužna zakonska obveza još iz prošle godine.
– Na dnevnom redu Skupštine naći će se i korekcija cijene vode u segmentu naknada – najavio je Davor Poljak, direktor te podružnice. Smatra da u povećanju naknade nema razloga za prozivku, jer se novac za potrošenu vodu ne slijeva samo na račun Vodoopskrbe.
– Država iz računa uzima PDV, Hrvatske vode naplaćuju svoj dio naknada, tu je i trošak za pročistač voda koji ima Zagreb kao dodatni teret na računu – analizirao je Poljak.
I iz gradske Plinare potvrđuju da će cijene ići na više, ali samo zbog PDV-a.
– Imamo 270 tisuća korisnika i jedina korekcija će biti zbog nove stope poreza – pojasnio je Davor Šestan, glasnogovornik Plinare, koji je izračunao da će cijena plina za kućanstva biti viša za nekoliko lipa, oko 2,9 kuna po kubnom metru.
– Razlika u cijeni može biti samo zbog razlike u ogrjevnoj vrijednosti koja varira – izračunao je Šestan.
Od 1. ožujka Zagrepčani mogu očekivati i skuplji javni prijevoz. Naime, stigao je novi prijedlog cijena ZET-a. Glasnogovornik Zagrebačkog holdinga Dušan Viro potvrdio je novi prijedlog Holdingove podružnice. Prema tom prijedlogu osnovne su cijene karata ostale jednake kao i u njegovoj prvoj verziji. Tako bi cijena jednokratne karte skočila sa 8 na 12 kuna, cijena karata kupljenih u vozilu sa 10 na 15 kuna, a vožnje plaćene elektronskim putem (e-kartom) porast će sa 7,5 kuna na 10 kuna, dnevna karta poskupjeti sa 25 kuna na 40.
Slični prijedlozi
U najnovijem su prijedlogu jedino smanjene cijene u segmentu mjesečnih karata školaraca, studenata, umirovljenika i socijalnim kategorijama.
Cijena mjesečne karte za srednjoškolce, studente i umirovljenike porasla bi s dosadašnjih 83 na 150 kuna, odnosno 30 kuna manje nego što je bilo predviđeno u prvom prijedlogu u siječnju ove godine. Za osnovnoškolce cijena bi porasla sa 83 na 90 kuna na mjesečnoj razini. Radnička bi karta i dalje stajala na godinu 3480 kuna, no mjesečna 360 umjesto dosadašnjih 290 kuna.
Fujkuriku komilicija!!