Zagrepčani koji se griju na plin od 1. travnja taj će energent po kubnom metru plaćati 20 lipa manje nego što ga plaćaju sada. Iako dobre vijesti za 275 tisuća korisnika iz Plinare dolaze pri kraju sezone grijanja, svako pojeftinjenje za kućni budžet dobro će doći pa će građani nešto uštedjeti tijekom cijele godine i na kuhanju i toploj vodi.
Topla zima
- Prosječna godišnja potrošnja po kućanstvu u Zagrebu je oko 1100 kubnih metara pa je i naša računica da će na tu potrošnju građani po novoj cijeni u godinu dana uštedjeti oko 200 kuna - kazao je Davor Šestan, glasnogovornik Plinare. Dodao je da će se nove cijene primjenjivati od 1. travnja i da će vrijediti do 31. prosinca 2015. Posljednja pak promjena cijene plina bila je početkom ove godine kada je porasla za lipu po kubnom metru.
- Ovih dana započet ćemo s očitanjem brojila u cijelom gradu kako bismo prije obračuna po novoj cijeni zabilježili potrošnju po staroj cijeni - najavio je Šestan.
Dodao je i da se računi za potrošeni plin ispostavljaju tromjesečno, a da se uza svaki račun potrošačima šalju i akontacijske rate.
- Zamišljene su kao pomoć potrošačima kako bi što lakše izvršili financijske obveze, posebno u najosjetljivijem dijelu ogrjevne sezone, od studenoga do ožujka - kazao je Šestan.
Osim akontacijskih rata, građanima nakon očitanja, koje se provodi četiri puta godišnje, dolazi na naplatu i razlika, koju će dobiti na računima u travnju.
- Preporučujemo potrošačima da redovito podmiruju akontacijske rate jer time izbjegavaju šok od visine tromjesečnog obračuna ili da sami vode evidenciju potrošenog plina, mjesečno očitavaju stanje plinomjera te evidenciju o potrošnji dojavljuju Plinari - savjetovao je Šestan.
Kazao je da su građani ove sezone trošili prosječno 15 posto manje plina u odnosu na godinu prije jer je i zima bila jedna od najtoplijih.
Iz Plinare su najavili i da će ove godine nastaviti projekt besplatne ugradnje sustava daljinskog očitanja građanima koji stanuju u obiteljskim kućama.
Naime, kako je fizičko očitanje dugotrajan i zahtjevan posao u kojem zaposlenici Plinare imaju 80-postotan uspjeh, u planu je modernizacija i ugradnja sustava za daljinsko očitanje.
Daljinsko očitanje plina
- Ugradnja takvog uređaja građane košta oko 700 kuna, a od 275 tisuća korisnika koji su priključeni na plin, zasad moderniju uslugu koristi njih 33 tisuće - kazali su u Plinari.
Dodali su da je ove godine u planu ugradnja oko tisuću takvih uređaja kod korisnika u naseljima na rubnim dijelovima grada gdje im je očitanje najskuplje. Inače, prema naputku Europske unije, do 2020. godine daljinsko očitanje plina trebalo bi uvesti kod 80 posto potrošača.
Tko se i koliko grije nakon 1.4 ?!?! Koliko populizma, izgleda da se izbori blize, a od zime poskupljenje.