PRVI U HRVATSKOJ

Okupljaju pse donore krvi, a u bazu za hitne transfuzije mogu se registrirati i mačke, zečevi...

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Psi donori
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Psi donori
18.04.2019.
u 19:54
lista na web-stranici ima između 150 i 180 životinja. Jednom su tražili i darivatelja za tvora, što je bilo teško, ali su uspjeli
Pogledaj originalni članak

Zolo je pas star šest godina i već je više od dvadeset puta spasio život drugim četveronošcima. On je, naime, donor krvi i kad god nekoj njuški zatreba hitna transfuzija, njegova vlasnica Petra Pajtak sjeda u auto i juri u pomoć. Zolo je i registriran u prvoj bazi ljubimaca donora krvi u Hrvatskoj. Osnovala ju je upravo Petra Pajtak zajedno s prijateljicom Petrom Puvačom.

Spas u sezoni krpelja

– Stalno smo po grupama na Fejsu gledale objave u kojima se hitno traže donori krvi za bolesne pse, a kako znamo da je svaka minuta važna, htjele smo ovako skratiti postupak – objašnjava P. Pajtak kako je nastala ideja stvaranja baze, A njezina je pretraga, kažu voditeljice, jako jednostavna. Na web-stranici izlistani su svi donori, a mogu se sortirati po gradu, kvartu, veličini i dobi. Pored svakog napisano je ime vlasnika, kontakt-telefon i napomena je li potreban prijevoz do ambulante ili ne. Broj prijavljenih životinja varira između 150 i 180.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Psi donori

– Baza je isprva zamišljena za pse, ali mogu se upisati i vlasnici mačaka, zečeva, glodavaca... Tako smo jednom prilikom tražili donora za tvora. Bilo je teško, ali smo uspjeli i tvor se uspješno oporavio – smije se Zolina vlasnica. No, baza će ipak biti najkorisnija psima, i to pogotovo u nadolazećim danima jer je stigla sezona krpelja, a s njom i piroplazmoza, opaka, smrtonosna bolest koja uništava krvne stanice četveronožaca. Prenose je upravo krpelji, a najbolji je lijek transfuzija krvi.

– Često se dogodi da čak ni transfuzija ne pomogne psu da ozdravi, ali je u svakom slučaju važno pokušati – kaže P. Pajtak, dok P. Puvača objašnjava kako životinja može postati donor. Mora, prije svega, biti zdrava, teža od 20 kilograma i u dobi između dvije i deset godina. važno je da nikad nije dobila transfuziju krvi, a ako je riječ o psu, i da nije imao piroplazmozu. Psi koji su preboljeli tu bolest, naime, zauvijek u krvi imaju tragove zaraze. Sam postupak vađenja krvi, pak, nije nimalo bolan niti dugotrajan.

Traje nekoliko minuta

– Mnogi ne žele da njihov ljubimac bude donor jer misle da je to nešto neugodno. Cijela stvar traje svega nekoliko minuta, a pas već nakon pola sata trčkara kao da se ništa nije dogodilo – ističe Petra Puvača.

Borio se s labudom, ali sve zaprepastilo postupanje ove majke

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
15:17 20.04.2019.

A tko to sve plaća?... i gdje je cucak potpisao da želi darovati krv?... a ovim ženskama bi bolje bilo da vode svoju vlastitu djecu, a ne cucke... kad ostare, neće im cucak dati čašu vode i komad kruha, nego njeno ili nečije dijete.....