Nema toga što na automobilu ne zna popraviti, jedini joj je problem skinuti, kaže, “getribu”, što je ne zabrinjava jer je za to i inače potrebno dvoje. Antonela Šelimber jedina je djevojka koja se u Zagrebu školuje za automehaničarku.
– Odmalena gledam kako se popravljaju auti i igram se s alatom u susjedovoj radionici. Sada tamo idem na praksu, a da želim biti automehaničarka znala sam oduvijek – govori učenica 2. razreda Elektrostrojarske obrtničke škole koji pohađa s još 22 učenika.
– U početku mi je bilo čudno bilo što sam jedina djevojka, a i kolegama je moj odabir bio neobičan. Ipak, s vremenom su se svi navikli i sad odlično funkcioniramo – objašnjava 17-godišnjakinja te kaže da nema nikakve razlike u radu između mehaničara i mehaničarki. Svatko tko se trudi i uči, kaže, dobro radi bez obzira na spol.
Roditelji je podržali
Ipak, ravnatelj škole na Selskoj cesti Anto Delač napominje kako djevojke koje upisuju tradicionalno “muške” smjerove postižu i iznadprosječne rezultate.
– Svakih nekoliko godina u školu se upiše jedna automehaničarka i uvijek su to djevojke koje su to jako željele i odlučile ostvariti bez obzira na predrasude. Zato je i riječ o iznimno dobrim radnicama koje nađu posao odmah nakon škole – govori Delač te napominje da im je cilj popularizirati školu među djevojkama i zato već četvrtu godinu organiziraju Girl’s day.
Riječ je o danima otvorenih vrata za djevojke kojima se žele pokazati prednosti obrtničkih zanimanja, ali i srušiti predrasude, poput one da školu u Selskoj pohađanju samo grubijani. Mislili su to i Antonelini roditelji koji su, unatoč sumnjama, podržali kćer u odabiru zanimanja.
Nema toga što na autu ne popravljam, jedino ne skidam 'getribu', ali za to ionako trebaju dvije osobe
Spolna ravnopravnost
– Bojali su se kako ću se snaći među toliko mladića, ali dečki su uvijek korektni i kolegijalni – govori Antonela Šelimber, čije su prijateljice najzadovoljnije njezinim odabirom. Sve je pitaju hoće li im besplatno popraviti automobile. Nekad im pokuša i objasniti nešto, no brzo odustane, zaključuje kroza smijeh. Ravnatelj Delač ipak se nada da će s vremenom djevojke početi upisivati Elektrostrojarsku školu.
– Učenice koje odabiru obrtništvo radije se odlučuju biti frizerke ili cvjećarke jer im se s tim zanimanjima lakše snaći, sada kada su obrtnička, kao i sva druga zanimanja u krizi – govori Delač te napominje da im je jednakost u školi jako važna.
Dapače, jedina su škola koja ima jednak broj profesora i profesorica. I dok su žene prije predavale uglavnom jezike, danas je sve više mladih inženjerki koje predaju i stručne predmete, objašnjava ravnatelj.
pa neki dan je bio isto clanak o curkama mehanicarkama, kako je pak sad ona jedina? stvarno jad od drustva ako se cudimo takvim stvarima, malo voli popravljat..super popravljaj..ne bi da tegli vrece cementa pa kao musko zanimanje,pih