IGRAČKE

Opasne slovačke igračke

06.03.2003.
u 00:00
Špekulacija u javnosti o 5000 uvoznika vjerojatno nije pretjerana, veli dr. Nera Belamarić
Pogledaj originalni članak

Nedavno Večernjakovo istraživanje o (ne)sigurnosti dječjih igračaka - odakle stižu, kakve su i koliko opasne - pokazalo je da hrvatsko tržište nije pošteđeno jeftinih i ubojitih igračaka, koje neoprezni ili neodgovorni roditelji najlakše pronalaze na zagrebačkim tržnicama. No, da granična sanitarna inspekcija ne spava, najbolje govori podatak da je lani na graničnim prijelazima sjeverozapadne Hrvatske zabranjen uvoz 316 kilograma opasnih igračaka iz Kine i Slovenije te 1510 kilograma igračaka iz Slovačke.

- Najviše uvozimo iz Kine, tako da je zabranjena pošiljka iz Slovačke možda bila i jedina iz te zemlje. U njoj je bilo najviše plišanih igračaka, kojima je ispadala dlaka, a slično je bilo i na drugim graničnim prijelazima. Uz 916 komada plišanih igračaka, koje smo vratili, na graničnim prijelazima u Istri i Primorju otkriveno je i 65 kilograma nekvalitetnih plastičnih igračaka koje su u dodiru s dječjom slinom ispuštale boje i ljepilo te devet komada dlakavih lutkica u Dalmaciji - veli dr. Nera Belamarić, načelnica Odjela granične sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva.

Iako ne postoji središnji registar uvoznika igračaka, riječ je, objašnjava, o stotinama tisuća tona koje razni poduzetnici uvoze u Hrvatsku.

Neki mjesečno uvoze vagonske pošiljke, a neki tek po nekoliko komada ili kombi uz ostale djelatnosti, pa špekulacije u javnosti o 5000 uvoznika vjerojatno nisu pretjerane, veli dr. Belamarić.

Procedura je, doznajemo, ovakva. Na carini se iz pošiljaka uzimaju reprezentativni uzorci igračaka i šalju u laboratorije ustanova, ovlaštenih za analitička ispitivanja. Neispravnost nekih pošiljki igračaka utvrđuje se još na granici i zabranjuje se uvoz, a većina ih, nakon carinjenja, dozvolu uvoza - i analizu - čeka u skladištu uvoznika.

Uvijek je moguće da nešto prođe i mimo svakih kontrola jer se na 1000 proizvoda otprilike 10 analizira.

No, najteže je stati na kraj ilegalnom uvozu. K tome, zaplijenjenu ilegalnu robu ne pregledava carinska sanitarna inspekcija, već se uništava ili ide na licitaciju.

Jolanda Rak Šajn

Pogledajte na vecernji.hr