Prijatelji životinja:

'Opravdano odbijen prijedlog za urbano pčelarstvo, divlji oprašivači spašeni su od ugroze'

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Bosiljevo: Iznadprosječno visoke temperature u veljači izmamile pčele
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Grad Bjelovar osigurano 150.000 kuna za očuvanje pčelinjeg fonda
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Bosiljevo: Iznadprosječno visoke temperature u veljači izmamile pčele
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Sporna lokacija vojarne Čerkezovac gdje bi se trebao skladištiti radioaktivni otpad iz elektrane Krško
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Sporna lokacija vojarne Čerkezovac gdje bi se trebao skladištiti radioaktivni otpad iz elektrane Krško
24.02.2023.
u 12:27
Udruga Prijatelji životinja podržala je Gradsku skupštinu Zagreba koja je odbila prijedlog dozvoljavanja urbanog pčelarstva u Zagrebu, a dali su i prijedlog kako pomoći oprašivačima u gradu
Pogledaj originalni članak

Udruga Prijatelji životinja pohvalila je odluku Gradske skupštine koja je odbila prijedlog da se dozvoli urbano pčelarstvo u Zagrebu, koje je u glavnom gradu desetljećima zabranjeno. Ističu kako urbano pčelarstvo "može dodatno ugroziti ionako siromašnu bioraznolikost te divlje pčele".

- Oprašivanje oko 90 posto biljnih vrsta i 75 posto poljoprivrednih usjeva u svijetu ovisi o pčelama i drugim oprašivačima, a u našem podneblju najvažniji oprašivači su kukci, ponajprije divlje pčele. No otprilike jedna od 10 vrsta pčela u Europi suočava se s izumiranjem, pri čemu su posebno ugrožene upravo divlje solitarne pčele, koje imaju ključnu ulogu u oprašivanju voćaka i drugih kultiviranih biljaka i očuvanju biološke raznolikosti. Divlje solitarne pčele ugrožene su i zato što je većina inicijativa fokusirana na medonosne pčele, zbog čega je važno da u gradu Zagrebu ostane zabrana uzgoja pčela, i to bez iznimke – ističu u udruzi.

Problem je, napominju, u malom broj livada i cvijeća u gradovima koji su glavni izvor hrane za pčele i druge oprašivače. Glavni uzrok opadanju broja pčela u svijetu je uzgoj monokultura i nedostatak raznolikosti raslinja, a ne manjak pčelara i košnica, a za bioraznolikost treba saditi raslinje koje će privući oprašivače umjesto namjernog dovođenja uzgojenih pčela.

- Još jedna od opasnosti koja se javlja uzgojem pčela u gradovima je širenje zaraze s bolesnih na zdrave košnice. Osim toga, uzgoj pčela u gradu predstavlja za građane potencijalnu opasnost i zdravstvenu ugrozu. Ubod medonosne pčele otrovan je i opasan za ljude koji su na njega alergični. Za razliku od njih, divlje solitarne pčele poznate su po miroljubivosti, a pri eventualnom ubodu solitarna pčela ne umire, već žalac izvuče van te kod njih nisu zabilježeni slučajevi alergijske reakcije – pojašnjavaju u udruzi I prelažu postavljanje tzv. hotela za pčele, nastambi popunjenih s nekoliko vrsta rupičastog materijala koje oponašaju prirodno stanište kukaca, a na zelenim površinama treba povećati broj sadnica biljaka koje oprašivači vole. 

VIDEO Najezda pčela na Cvjetnom trgu u Zagrebu

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Pasica - Rezolucija Zemlja

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.