U Sesvetama, u Ulici Miroslava Krleže s radom je započeo prvi obrt za čuvanje djece u Zagrebu - Zvjezdice. Otvorila ga je 50-godišnja Marica Kopić, nekadašnja ekonomistica koja je dio vremena provela na burzi rada, a onda odlučila, kako sama kaže, stvari preuzeti u svoje ruke, prekvalificirati se, i u dodatna školovanja i sve potrebne dokumente uložiti tri godine truda.
– Život me odveo u drugome smjeru iako sam još od mladosti zapravo željela baviti se ovim poslom. Bila sam na burzi i cijela ova situacija jednostavno me natjerala da stvari preokrenem i počnem s vlastitim obrtom– kaže Kopić koja je u Sesvetama pronašla idealnu lokaciju, iznajmila stan, opremila ga poštujući svu proceduru propisanu novim Zakonom o dadiljama i, ono najvažnije usudila se.
Kako je tek započela s radom trenutačno brine o dvoje djece, iako joj kapaciteti mogu prihvatiti još njih deset.
– Bude li više od šestero djece na čuvanju morat ću zaposliti novu djelatnicu. Odlučila sam najprije pronaći dobru lokaciju, uzela je u najam, a onda se u konačnici odvažila – objašnjava Kopić.
Iako je ovo tek prvi otvoreni obrt u Zagrebu, a u Hrvatskoj takvih legalnih objekata je šest, gradonačelnik Milan Bandić najavio je kako će krajem rujna prema Skupštini uputiti izmjenu dopuna odluke o sufinanciranju smještaja djece vrtićke dobi i tako financijski pristupačnijim učiniti i usluge obrta čuvanja djece svim roditeljima.
– Ovakvi obrti imat će iste subvencije kao i privatni, vjerski i gradski dječji vrtići. Tako da će roditelji plaćati do 20 posto od cijene, ovisno o primanjima, kao što plaćaju roditelji djece u gradskim, vjerskim ili privatnim vrtićima– obećao je Bandić.
Cijene smještaja u ovakvim objektima dosežu i 1500 kuna, što je velikom dijelu roditelja gotovo nedostižno.
– Ovako otvaramo mogućnost ženama da u određenom dijelu grada svoje stanove pretvore u čuvanje djece i da od toga žive – poručio je Bandić. U Zagrebu je naime, kako je rekao gradonačelnik, na 220 lokacija smješteno 35.000 djece, dok ih je u vjerskim i privatnim vrtićima upisano njih pet tisuća.
– Ovakav način čuvanja djece puno je prisniji i djeca su cijeli dan u pravom obiteljskom okruženju– rekla je Vesna Rašić, predsjednica Udruge Dadilja.
može li mi neko objasnit ekonomsku računicu ovog poduzetničkog pothvata ... dvoje djece, pa ako plaćaju i 2000 kuna mjesečno, kako netko može živjeti od toga kad plati sve doprinose, najamninu, troškove? i što ako se jedno dijete recimo ispiše? kako ovo može biti "recept" za osobe koje bi željele i morale od toga živjeti? možda može novinar proširiti temu?