Oduševljen sam ovim projektom! U Hrvatskoj je stotine obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) koji imaju vrhunske domaće proizvode i u odnosu na EU, a s ovim su projektom dobili novi kanal za plasman svojih proizvoda. Uvjeren sam da će ga zbog dobrih rezultata vrlo brzo prihvatiti i ostali šoping-centri i jedinice lokalne samouprave koji imaju neiskorištenih prostora – komentirao je na jučerašnjem svečanom otvorenju zagrebačkog City placa ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Pod sloganom Mljac, mljac – svi na plac u sklopu zagrebačkog trgovačkog centra City Center One West otvorena je, naime, jedinstvena tržnica u zatvorenom prostoru u Hrvatskoj koja će 362 dana u godini, do 21 sat nuditi isključivo domaće, kvalitetno i sezonsko voće i povrće, mlijeko i mliječne proizvode, tjesteninu, med, mesne prerađevine... s najboljih hrvatskih OPG-ova.
Najbolje na jednome mjestu
– Izgleda predivno, kao s razglednice. Ne volim voće i povrće kupovati u trgovačkim centrima jer nikad nisam sigurna odakle je ni čime je prskano. Do placa u središtu grada stignem samo vikendom, a sad imam sve na jednom mjestu i u poslijepodnevnim satima, u vrijeme kad su obične tržnice odavno zatvorene. Sve izgleda tako svježe kao da je ovoga trena ubrano – rekla je Snježana Tomljanović, jedna od jučerašnjih prvih kupaca City placa u projektu City Centera One i Večernjeg lista. U pozamašnoj ponudi koja je golicala baš sva osjetila teško je bilo odoljeti i prvim ovogodišnjim mandarinama s OPG-a Filipović. Berba rane sorte zorane počela je prije dva dana, objašnjava Ilija Galić. I suhe smokve, šipak... brzo su našli kupce, a prednost ovakve tržnice je, ističu proizvođači, što na njoj mogu raditi samo onoliko mjeseci u godini koliko imaju sezonske robe.
Projekt će Cityju donijeti više posjetitelja te mlade ljude koji traže zdrave proizvode
– Ovakav način prodaje je odličan. Uvjeren sam kako ćemo mandarine i ostalu robu prodati u roku od tri mjeseca, što znači da nismo osuđeni na trgovačke lance i otkupne stanice – smijući se kaže Galić, ističući kako će na proljeće doći s jagodama i lubenicama. U Cityju One izvrsnu priliku za još bolju prodaju vidi i Snježana Polić iz Kaštela. Ona je godinama i svojevrsno zaštitno lice zagrebačkog trbuha grada – tržnice Dolac. Cijela obitelj Polić uključena je u proizvodnju pa na štandu uz uobičajenu ponudu nudi i ponešto egzotike – plavi krumpir, ljubičaste mrkve, čičoku, čimule, wasabi salatu..., dok na jednom od središnjih štandova miriše zlatom ovjenčani slavonski kulen OPG-a Vladimira i Anice Pleša iz Orahovice.
– Samo kulena proizvedemo 20-ak tona na godinu, potom i češnjovki, špeka, čvaraka... Za ovakvu proizvodnju treba biti educiran i znati raditi, što potvrđuju i brojne nagrade koje smo dobili, no najbolja nagrada su nam zadovoljni potrošači koji se uvijek vraćaju po još. Tražili su naše proizvode i za izvoz. No nama je Zagreb cijeli svijet u malom i ako tu sve možemo prodati, zašto bismo izvozili – kaže Vladimir Pleša.
I bakino tijesto za pite
Otvorenje tržnice nije prošlo ni bez "zlata vrijednog", najboljeg lanjskog OPG-a u Hrvatskoj Eko Sever, Marija Severa. Ljudi su pobjegli s placa u trgovačke centre, zato su oni došli k njima, šale se Marijeva supruga Ivka i brat Marko. Na štandu sirane Gligora može se kušati i u svijetu nagrađivani sir s kominom maslina. Obećavaju niže cijene svojih proizvoda nego u trgovačkim lancima, a i tjedne i vikend-akcije. Kvalitetno voće i nezaslađeni voćni sokovi OPG-a Ivana Pruseca brzo će postati hit tržnice, uvjerena je prodavačica Ivana Facković. Pčelarstvo Daruvar uz med i proizvode od meda nudi i "štosne" suvenire s "mednim" predznakom iz ruku lanjske djelatnice godine u turizmu Milene Kelemin, dok Bakino domaće Aruna Emurlaija nudi, među ostalim, ručno vučena svježa tijesta za pite i savijače. City plac kakav još nismo vidjeli u Hrvatskoj, a vjerojatno ni u regiji, učinit će puno po pitanju promidžbe hrvatskih OPG-ova i domaćih kvalitetnih proizvoda, složili su se jučer i Sven Vorih iz CC Reala, koji upravlja City Centrima One u Hrvatskoj, i pročelnik zagrebačkog Ureda za poljoprivredu Emil Tuk.
Damir Glad, voditelj projekta City plac objašnjava kako je tržnica ponajprije namijenjena mladim ljudima koji zbog prezaposlenosti nemaju priliku kupovati na tržnicama, a traže ovakve svježe i zdrave proizvode. Širokom ponudom proizvoda kao na tržnicama, nadaju se privući i kupce iz drugih četvrti, a što je za svaku pohvalu, na većini štandova može se plaćati i karticama.
>>Prva tržnica koja radi do 21 sat i nudi – isključivo domaće
Prilikom posjete City placu vidio sam jednu izlagacicu koju nikako nemogu okarakterizitati kao proizvodjaca nego kao preprodavaca....ocito gosp. Voditelj nije napravio domacu zadacu pa nije provjerio tko su stvarni proizvodjaci a tko preprodavaci...tako da dragi kupci oprez...i dalje kupujte od provjerenih proizvodjaca...