Stručni žiri Društva arhitekata Zagreb između nekoliko projekata izabrao je rad arhitekta Davora Matekovića i studija Proarh po kojem će se graditi Hrvatski atletsko-nogometni centar Svetice.
Sada je poznat budući izgled kampa nogometne reprezentacije zbog čije su se gradnje na toj lokaciji početkom godine bunili brojni građani koji su željeli da Svetice i dalje budu otvorene za rekreaciju.
Osiguran javni prostor
Arhitekt Mateković kazao je da je, vodeći računa o svim sadržajima koji su bili uvjetovani natječajem, nastojao maksimizirati javni prostor kontakta pješaka sa sportskim, pratećim i komercijalnim sadržajima pazeći na razlike između standardnog i stadionskog režima korištenja centra.
Foto: Petar Glebov/Pixsell
– Duž istočnog i zapadnog izduženog broda koji su spojeni s tri, na njih okomita manja broda, rastegnute su dvije paralelne pješačke osovine koje spajaju plohe sjevernog, centralnog i dvoetažnog i južnog pješačkog trga – objasnio je Mateković. Dodao je da se i otvoreni i zatvoreni sadržaji centra nude za različite događaje i aktivnosti i da takva koncepcija postaje pokretač kvalitete urbanog života građana koji će se ondje okupljati.
I otvoreni i zatvoreni sadržaji centra nude se za različite događaje i aktivnosti za građane koji će se tamo okupljati
arhitekt kompleksa Svetice
Objasnio je i da je dominantno pročelje zgrade poluprozirna ovojnica od ploča plastificiranog izbušenog lima čija je brončano-zlatna boja jedina asocijacija sportske namjene. Sam centar sastoji se od manjeg stadiona s glavnim nogometnim igralištem i atletskom stazom na sjevernom dijelu, dok su u južnom smještena tri pomoćna nogometna igrališta te zaseban, odvojen prostor za rekreaciju građanstva (dječje igralište i manji sportski tereni). U podrumu će biti svlačionice, dvije manje sportske dvorane s unutrašnjim dvorištem, prostori za fizioterapiju te garaža za VIP posjetitelje i upravu.
Prizemlje je osmišljeno kao javni prostor predviđen za lokale (ugostiteljski i trgovački sadržaji), fan-shop te kao ulazni nivo za tribine stadiona kapaciteta 3000 gledatelja s natkrivenim sjedećim mjestima. Hostel za sportaše predviđen je na 1. katu, a od ostalih sadržaja tu se nalazi prostor za medije, restoran za VIP goste te konferencijski centar.
Čekaju zeleno svjetlo
– Hrvatski nogometni savez je, naravno, zadovoljan odabirom nagrađenog rješenja – kaže Tomislav Pacak, glasnogovornik HNS. Dodao je da o rokovima gradnje ovoga trenutka ne može nagađati jer ovise o dozvolama i terminu sjednice Gradske skupštine na kojoj će se odlučivati o suglasnosti.
– HNS je spreman početi s radovima čim drugi uvjeti, na koje ne možemo utjecati, budu zadovoljeni – napominje Pacak.
Na sve strane se grade novi stadioni, novi športski centri, moderniziraju se postojeći u skladu s svjetskim standardima, a Dinamo ima najveće ruglo u Hrvatskoj, Europi i svijetu. Kome je u interesu samo dotjerivati stadion i izboditi radove, a vizure stadiona ostaju stare, oronule, nesimetrične i nazadne u europskim mjerilima. Još i dalje planiraju daljnje šminkanje po fazama, pa nadogradnju krovišta. Kome to odgovara kada je do danas potrošeno novca više nego košta Byernova "Arena Allianz" a ta dva objekta se ne mogu usporediti. Očito je da se izvode radovi kako bi netko možda imao nekakav profit. Jer ako nije tako, zašto stadion ne sruše u temelj i izgrade konačno stadion dostojan Zagreba, jer utakmice se možda u skoroj budućnosti neće moći igrati na stadionu koju neće moću udovoljavati svjetskim standardima. Sada ste mogli vidjeti stadion Salzburga kako izgleda. Maksimir kao da je zarobljen u nekom vremenu i prostoru Sovjetskog saveza. A okolo se gradi novo. Tko je kriv da Dinamo i tko je kriv za Makismir. Uvjeren sam da kada se jednom promijene okolnosti u Dinamo da će na utakmice dolaziti ponovo gledatelja koliko je Dinamu dolazilo prije 35 godina, kada se brojke nisu smanjivale ispod 30.000 - 40.000 gledatelja. Čak su izbacili neke planove o stadionu od nešto više od 20.000 gledatelja. Ako to naprave opet će ulupati novac a stadion u novim okolnostima neće moći primiti gledatelja. Nitko ne razmišlja o budućnosti svi samo o sadašnjosti. Dinamo mora imati potpuno novi stadion od najmanje 40.000 sjedalica i to napravljen po svjetskim kriterijima i vizurama i on treba biti prvi na redu za izgradnju u Hrvatskoj zato što je najstariji, nefunkcionalan i ružan. A Mamić ima sasvim druge ideje. A gdje je njegova izjava kada je rekao "sve što taknem pretvaram u zlato". Ne trebaš pretvarati u zlato samo stari stadion pretvori u potpuno iz temelja novi stadion u Makimiru ili bilo gdje ali ne stadion za jednu zagrebačku ulicu, već za cijeli Zagreb i Hrvatsku. A gdje je do sada ulupani novac od kojeg se mogla napraviti nova "Allianz Arena"?