dobili novu funkciju

Ovdje se čuva najvrijednije blago: Posjetili smo preuređene bivše vojne hangare u blizini Zagreba

storyeditor/2023-07-06/PXL_200623_100915543.jpg
storyeditor/2023-07-06/PXL_200623_100915546.jpg
10.07.2023.
u 10:00
Dokumenti iz banaka i drugih financijskih institucija, među kojima je i onaj iz Prve hrvatske štedionice osnovane davne 1846., ali i bogate filmske baštine, samo su dio od približno 20 kilometara gradiva koje Hrvatski državni arhiv (HDA) pohranjuje u dosad postojećim spremištima u Kerestincu.
Pogledaj originalni članak

Ukupno se u prostorima HDA na Marulićevu trgu te u Kerestincu i Januševcu čuva približno 38 kilometara arhivskog gradiva, a uskoro će biti mjesta za još deset, i to zahvaljujući uređenju triju novih depoa. Pritom će jedan, kaže Dinko Čutura, ravnatelj HDA, služiti za pohranu pisane baštine, a dva će biti namijenjena za kulturna dobra institucija čiji su objekti stradali u potresima i trenutačno se obnavljaju.

Uređenje svih triju depoa u objektu u Kerestincu financirano je bespovratnim sredstvima Europske unije iz Fonda solidarnosti temeljem ugovora koji je HDA sklopio s Ministarstvom kulture i medija, s rokom izvršenja do 30. lipnja, u ukupnom iznosu od sedam i pol milijuna eura s PDV-om. Nešto više od tri milijuna eura utrošeno je na adaptaciju depoa koji je potpuno dovršen, a opremljen je i kliznim i fiksnim regalima.

Potpora iz državnog proračuna

U druga je dva depoa u ugovorenom roku novcem Fonda solidarnosti EU dovršeno 80 posto radova, a preostalih 20 posto, vrijednih oko milijun eura, financirat će se novcem Ministarstva kulture i medija, odnosno iz državnog proračuna. – To znači da smo ooštovali rokove i zakonske obveze koje je trebalo prethodno provesti i time smo jako zadovoljni – ističe Čutura.

Za radove koju su intenzivno počeli u siječnju zadužena je tvrtka Ing-Grad, a glavni je projektant Interkonzalting d.o.o. – Riječ je o rekonstrukciji hala koje je nekada koristila tzv. JNA. Kvalitetno su građene i zaključili smo da rušenje nije potrebno. Prvi je korak bila izrada projektnih rješenja, pri čemu smo se konzultirali sa stručnjacima, arhivistima iz HDA, a ovisilo je o vrsti gradiva koje se planira ovdje pohraniti – kaže Tonči Glavinić, glavni nadzorni inženjer tvrtke Interkonzalting.

Ističe da je projekt izrađen prema svim pravilima struke i zakonskim regulativama, a uključuje i prirodnu klimatizaciju zahvaljujući toplinskoj izolaciji, odnosno 15 centimetara debeloj kamenoj vuni u zidovima. Krov objekta uz to je opremljen termoizolirajućim panelima debelim 20 centimetara, a podovi su epoksidni i protuklizni.

– Kao izvođači suočili smo se sa standardnim problemima poput nedostatka radnika i pravovremene nabave opreme i materijala, čemu su djelomično razlog kratki rokovi, ali i preklapanje s drugim gradilištima vezanim uz Fond solidarnosti EU. Posljednjih nekoliko mjeseci najveći nam je neprijatelj bila kiša koja nas je također malo usporila, ali ipak smo završili na vrijeme – govori Patrik Klarić, član Uprave Ing-Grada.

Problem nedostatka kadra, dodaje, riješili su angažiranjem stranih radnika, koji su bili zaduženi za manje tehničke izvedbe, a složeniji zahvati poput elektroinstalacija i stolarskih rješenja pripali su u ruke domaćih stručnjaka. Radove je od samog početka nadgledao i voditelj projekta uime HDA kao naručitelja, inženjer strojarstva Dragan Morović, a za raspodjelu sredstava brinula se pomoćnica ravnatelja za pravno-financijske poslove Maja Novicki.

– Bilo je izuzetno puno razumijevanja, i nas kao naručitelja i izvođača radova i projektanta, a to što smo ovakav projekt uspješno realizirali, rezultat je odlične suradnje i timskog rada – napominje Morović.

Pet objekata s 5000 kvadrata

HDA je vlasnik kompleksa u Kerestincu u kojem je svojedobno bila raketna baza JNA, a dobio ga je od Vlade RH prije gotovo dva desetljeća. Od tada je uređeno pet objekata površine oko 5000 kvadrata, od kojih su dva bivši hangari preuređeni u arhivska spremišta. Jedan objekt služi za čuvanje povijesnih dokumenata iz banaka i štedionica i drugo arhivsko gradivo, a u drugom je pohranjen filmski arhiv.

POVEZANI ČLANCI:

nema interesa

Objekt 99: Dvorac Tita i Jovanke bio je najluksuzniji objekt sve do ere turizma. Sad zapušten propada

Da biste stigli onamo, potrebno je savladati povremeno i opasnu cesticu koja vodi od Fenomena Plitvice, bungalovskog naselja, na još višu nadmorsku visinu. Nakon nekih 20-ak minuta vožnje zavojitom cestom ispred vas će se naći nevjerojatna građevina. Vjerujte nam na riječ, kada stanete ispred Vile Izvor isto je kao da ste stali pred nekim od dvoraca iz "Igre prijestolja". Štoviše, vjerujemo kako bi, da je produkcija te gledane serije znala za ovo mjesto, 'ispalila' puste milijune eura samo da ondje snimi i najvažnije scene.

Novcem iz Fonda solidarnosti EU upravo je dovršeno uređenje jednog, a uskoro će biti dovršena još dva velika depoa u bivšim vojnim hangarima, kaže Čutura, jedan za pisanu baštinu, a druga dva za kulturna dobra iz muzeja i drugih baštinskih institucija koje se obnavljaju od posljedica potresa.

– Oni trenutačno plaćaju prilično visoke naknade za najam prostora u koje su privremeno smjestili eksponate, a ovim će projektom biti riješen i taj problem – zaključuje ravnatelj HDA.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.