Podaci govore da je u Hrvatskoj čak 30 posto razvoda brakova s barem jedim malodobnim djetetom visokokonfliktno. To znači da se svake godine za još čak 1500 djece uskrati viđanje jednog od roditelja.
– To su, na žalost, najčešće muškarci. Naš je sustav još uvijek takav da se dijete nakon razvoda ne dodjeljuje roditelju koji je kompetentniji, nego majci – rekao je Oliver Čanić, predsjednik Udruge za ravnopravno roditeljstvo koja broji 200 članova. Osnovao ju je prije osam godina jer je, kaže, na vlastitoj koži osjetio kako je to kada se moraš boriti da vidiš svoje dijete. Odlučio je stoga osnovati Udrugu koja će educirati i pružati podršku roditeljima kojima je to potrebno.
Problem alimentacija
Prema Državnom zavodu za statistiku, dijete u samo 9 posto slučajeva nakon razvoda živi s ocem. Ono što u Udruzi ističu kao najveći problem jest to da u samo tri posto slučajeva postoji dogovor oko zajedničkog skrbništva.
– To je zapravo ono čemu se treba težiti. Ne da dijete ide jednom ili drugom roditelju, nego da oba roditelja odgajaju dijete i nakon razvoda. U Švedskoj je to tako nakon čak 46 posto razvoda – kazao je Oliver Čanić te istaknuo da je svjestan da je mišljenje javnosti kako su uglavnom očevi ti koji ne plaćaju alimentaciju i ne žele viđati dijete i iako ima puno takvih primjera, ističe kako to ne znači da su svi isti. Smatra da je nepravedno sve očeve zbog toga diskriminirati. Dodaje i kako isključivanje očeva iz odgoja stvara društvo u kojem su i majke u težem položaju. Dokazano je, naime, da ima više radno aktivnih žena ako je veća uloga očeva u odgoju.
Ono što posebno zabrinjava jest to da se u zadnje vrijeme u Udrugu javlja sve više muškaraca koji su od trpjeli fizičko, psihičko ili ekonomsko nasilje. Upravo kako bi i njima pružili savjetodavnu i psihosocijalnu podršku, Udruga za ravnopravno roditeljstvo odlučila je podržati projekt “Klub muškaraca” koji provodi Udruga za kreativni socijalni rad.
– Do sada smo primili više od 5000 poziva očeva kojima su partnerice čak prijetile da će nauditi djetetu. Ako netko manipulira na taj način, to je zapravo oblik zlostavljanja – istaknuo je Čanić te dodao da je najveći problem što institucije ne rade svoj posao. U Klub se tako javio jedan otac koji je podnio već 90 policijskih prijava jer mu bivša supruga brani vidjeti dijete iako on prema pravomoćnoj sudskoj presudi ima pravo na to. Također, u drugom slučaju jedan otac već dvije i pol godine nije vidio svoje dijete jer se čeka završetak sudskog procesa.
Podijelit će iskustva
– Nama se nekad čini da su sve te presude zapravo informativne jer ne postoje nikakve sankcije za one koje ih se ne drže – zaključio je Čanić te istaknuo da ima i primjera očeva kod kojih djeca žive, ali se ne mogu izboriti za alimentaciju. Svi će oni svoje iskustva s javnosti podijeliti danas u 10 sati u prostoru Udruge za kreativni socijalni rad u Lopatinečkoj 17 gdje će se predstaviti rezultati rada Kluba muškaraca. •
Trenutno sam u postupku rastave i želim to mirno i sporazumno riješiti. Djeca su veća i njima i bivšem mužu sam rekla da nikad neću im braniti da viđaju se koliko god žele. Neka se s njima dogovara kad mogu i kad se žele vidjeti neovisno o sudskoj presudi i što će u njoj pisati. Ako žele svaki dan vidjeti svog oca imaju na to pravo. Mi ćemo nastaviti svatko sa svojim životom, a našoj djeci smo zauvijek roditelji.