Pavle Kalinić, predsjednik udruge Buđenje održao je konferencija za medije na temu potrebe za hitnom obnovom Crvenog spusta na Sljemenu. Kalinić se osvrnuo na kašnjenje radova te pozvao gradsku vlast na odgovornost. – Crveni spust je već trebao biti obnovljen. Nevjerojatno je da, unatoč šteti prouzročenoj u ljeto 2023., proces obnove nije započet na vrijeme. Što se čeka? Zašto su naši talentirani sportaši, poput Zrinke Ljutić, prisiljeni pripremati se na livadama i u inozemstvu umjesto na profesionalnoj stazi? Ovo kašnjenje je neprihvatljivo i pokazuje potpuni izostanak vizije i odgovornosti gradske uprave – izjavio je Kalinić.
U svom obraćanju Kalinić je naglasio i političku dimenziju problema, ističući da sport mora biti prioritet Grada. – Vrijeme je da se prestanemo zadovoljavati obećanjima i da tražimo rezultate. Crveni spust mora biti obnovljen sada, bez daljnjeg odgađanja. Svaki dan kašnjenja direktno ugrožava naše sportaše i njihove karijere. Ovo je važna sportska, ali i politička tema, o kojoj se mora govoriti sada, u jeku skijaške sezone, ali i na nadolazećim izborima. Grad treba napredak u sportu, a odgovorna politika mora osigurati potrebnu infrastrukturu – rekao je.
Naike Dombre Etlinger podijelila je osobno iskustvo kao roditelj mladog skijaša, naglašavajući važnost obnove Crvenog spusta ne samo za profesionalce, nego i za djecu te rekreativce. – Ante Kostelić je rekao da tko zna voziti na Crvenom spustu, zna voziti na bilo kojoj stazi na svijetu. Obnova Crvenog spusta mora biti prioritet ulaganja u sport u Zagrebu. Ta staza nije važna samo za naše profesionalce koji kuju medalje na Zelenom spustu, koji je više strma livada nego prava staza, nego i za svu djecu koja žele započeti svoje skijaške karijere,” kazala je.
Etlinger je istaknula i kako sporost u obnovi doprinosi elitizaciji skijanja. – Skijanje je skup sport, ali može ga se učiniti dostupnijim većem broju Zagrepčana. Presporom obnovom Crvenog spusta skijanje se sve više gura u sferu elitizma, a to ne mora biti tako. Nekada su tisuće rekreativaca imale priliku uživati u skijanju na samo pola sata od glavnog trga, a danas je to nemoguće – napomenula je.
Na konferenciji je sudjelovao i Dragutin Žiljak dugogodišnji direktor skijališta Sljeme koji je naglasio da je ova tema bitna za barem 50 tisuća Zagrepčana koji skijaju, a od toga je tisuću djece godišnje koja tamo nauče skijati. Upozorio je da aktualna vlast želi preplatiti novu žičaru koja nije kompatibilna s postojećom infrastrukturom.
– Žičara se može obnoviti, nova nije potrebna! Spreman sam jamčiti svojom imovinom da se to može napraviti u roku od dva mjeseca za tri puta manju cijenu – naglasio je Žiljak. Također, istaknuo je da se još 2017. godine u prostorni plan Grada predvidjela još jedna žičara. – Da je gradska vlast nastavila ulagati u infrastrukturu, danas bi imali još jednu žičaru i Sljeme bi moglo živjeti 365 dana godišnje za sportaše, građane i turiste. Isto tako je predviđena i gradnja javnog WC-a kojeg Sljeme nema, te prostora za treninge skijaša. Nažalost, aktualna gradska uprava nema sluha za razvoj sporta na Sljemenu – zaključio je Žiljak.
Zagreb ima 50% BDP Hrvatske i jednu broncanu medalju sa OI (i to Bandiceva Sandra) ., isto tako osim RK Zagreb niti jedan klub nije prvak (Dinamo nece bit ove god) , Zagreb je jedini glavni grad neke drzave koji ima smanjenje broja stanovnika i opadanje kvalitete usluge i zivota