Tisuće mališana u Zagrebu, ali i drugim gradovima diljem Hrvatske, moglo bi napustiti vrtiće ako na snagu stupi Državni pedagoški standard predškolskog odgoja, a što bi se trebalo dogoditi s prvim danom Nove godine. Standard Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta donesen je još 2008. Do sada su gradovi imali priliku prilagoditi se, a odgode primjene zasad neće biti. Iako je ministar Željko Jovanović u lipnju 2013. u intervju za Večernji list priznao da je standard nedostižan, od njega nije odustao.
Prohtjevi Ministarstva
Teški zahtjevi, ili bolje reći prohtjevi Ministarstva, čije inspekcije će uskoro krenuti u kontrolu predškolskih ustanova, Zagreb, Rijeka, ali i drugi gradovi neće moći zadovoljiti.
Kako doznajemo, primjenom odredaba o maksimalnom broju djece u odgojno-obrazovnim skupinama redovitog programa, pojedini gradovi neće moći zadržati ni postojeći obuhvat djece u programima. Samo u Zagrebu, u gradskim dječjim vrtićima trebalo bi formirati još 578 novih skupina redovitog programa ili ispisati 9337 djece. Uz obvezu smanjenja broja djece u skupini zbog uključivanja djece s teškoćama, to bi smanjilo broj upisane djece za još oko 3000. Pogođeni bi bili vjerski i privatni vrtići koji bi za planirano 3991 dijete trebali formirati još 41 novu skupinu ili ispisati 619 djece.
Viša ekonomska cijena
Zbog manjeg broja djece mogla bi porasti i ekonomska cijena vrtića, što će u konačnici morati platiti i roditelji. Prostorni uvjeti, upozorili su iz gradova, nedostižni su za gradske, ali i za privatne i vjerske vrtiće koji su manjeg kapaciteta i u pravilu se osnivaju u prenamijenjenim prostorima. Standard, naime, određuje maksimalnu veličinu dječjeg vrtića (30 skupina za 600 djece s obveznim unutarnjim i vanjskim prostorima za pojedine namjene u objektu), a najčudnije je što zahtijeva minimalnu površinu po djetetu do pet metara četvornih za jaslice, odnosno tri metra četvorna za vrtić. Ako se izmjene Standarda ne donesu do kraja 2013., svi bi dječji vrtići, koji nisu u mogućnosti primijeniti navedene odredbe, od 1. siječnja 2014. bili u prekršaju koji je kažnjiv, a dječji vrtić kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 15.000 kuna, poručili su iz Ministarstva.
>>Bandić: Nema razloga da roditelj plaćaju razliku u cijeni vrtića
Samo tako Jovanoviću, deri još jače roditelje. Red je da i oni osjete i dobro zapamte reforme iz Plana 21....