Zagreb u brojkama

Peščenica prva po razvodima, a u centru žive najstariji stanovnici

Foto: PIXSELL
Peščenica prva po razvodima, a u centru žive najstariji stanovnici
22.12.2012.
u 12:31
Sesvete i Stenjevec su najmlađi kvartovi i sve je veći broj djece rođene izvan braka.
Pogledaj originalni članak

Sve se više razvodimo, a sve kasnije sklapamo brak. Većina stanovnika, kojima je više od 65 godina, u centru ubraja se u starije stanovništvo, no petnaest nas je više rođenih, nego umrlih.

Velik broj nezaposlenih

Socijalna je to slika Zagreba za prošlu godinu predstavljena jučer u Starogradskoj vijećnici, a osim više rođenih i manje iseljenih u odnosu na prijašnje godine, u malo toga smo napredovali.

– Zabrinjava podatak da je mnogo nezaposlenih, da smo ispod prosjeka Europske unije kada je u pitanju kvadratura stana na pojedinca, još nedostaje 670 mjesta u vrtićima, no zanimljivo je da smo po prirastu stanovništva među pet županija Hrvatske – kazala je autorica studije Jelena Baran.

Kada je u pitanju ženidba, muškarci su prilično neodlučni. Na sklapanje braka odvaže se tek sa 30 do 34 godine, a žene od 25 do 29.

– Razmišljamo o svemu. Koji faks upisati, kako naći posao, stan, a tek onda razmišljamo o braku. Nije kasno oženiti se s trideset godina, problem je i stanovanje – smatra gimnazijalac David Grgurić.

Stambeno pitanje također je upitno. Osim što ga je teško riješiti, živimo u manje kvadrata nego stanovnici okolnih zemalja. Samo 23 četvorna metra na jednu osobu, a prosjek Europske unije je 25 metara četvornih.

– Zabrinjava podatak da se gradi sve više malih stanova. Prednjače četvrti Trešnjevka sjever, Trnje, a prema broju kvadrata u odnosu na stanovnika, imamo najmanji broj četvornih metara u odnosu na druge županije – dodala je Jelena Baran.

Veliki je problem i starija populacija. Studija je pokazala da je broj osoba kojima je više od 65 godina u porastu, a najstariji stanovnici žive u četvrti Donji i Gornji grad, odnosno centru, dok su rubni dijelovi grada, kao što su Sesvete i Stenjevec četvrti s najmlađom populacijom. Problem su i umirovljenički domovi. Liste čekanja su velike, a ponekad se i godinama čeka mjesto.

– Nikako da dobijem smještaj. Nemam nikoga i to bi mi puno značilo – kazao je umirovljenik Zvonimir Puštar.

Najmanje plaće u kafiću

U odnosu na tisuću sklopljenih brakova, čak 1414 Zagrepčana i Zagrepčanki se razvelo.

– Prema broju razvedenih prvi na listi su četvrti Peščenica – Žitnjak i Maksimir, a u većini slučajeva skrbništvo nad djecom dobivaju majke. Sve je veći broj djece rođene izvan braka – dodala je Baran.

Prosječna plaća u Zagrebu je 6413 kuna i iznad je prosjeka u odnosu na ostatak zemlje. Najplaćeniji su bankari, plaće su im i više od 9000 kuna, a najmanje plaće imaju konobari, recepcioneri... Ipak fakultet će neki birati prema želji, a ne financijskoj isplativosti.

– Želim studirati povijest. Nisam nikad razmišljao o tome da odaberem fakultet s kojim bi mogao zaraditi – kazao je srednjoškolac Filip Cerovec.

>>Danas se ljudi rastaju lako i to zbog krize

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

EH
ehh
15:24 22.12.2012.

Brakovi se brzo sklapaju isto tako brzo raspadaju.