Sretan sam i zadovoljan što sam posve sam, a ekonomist sam po struci, pobijedio pravnike i Zagrebparking. Dokazao sam na karlovačkom Trgovačkom sudu da su mi protuzakonito i protuustavno pokušali naplatiti kaznu od 540 kuna za parkiranje u Zagrebu – ispričao nam je Milan Božić, vlasnik tvrtke EKO-PRO d.o.o. iz Karlovca.
Platio SMS-om
– Sin je automobil koji glasi na moju tvrtku parkirao 17. prosinca 2008. u Ulici F. Pokornog pred brojem 11 i tri dana poslije u Palmotićevoj 35. U oba je slučaja parkiranje platio SMS-om. U rujnu 2009. na adresu tvrtke dobio sam od Zagrebačkog holdinga rješenje o ovrsi zbog duga od 540 kuna, za svaki dan po 270 kuna kazne. Odmah sam im poslao prigovor na rješenje, zbog čega nisu mogli provesti ovrhu, već su moj predmet uputili na Trgovački sud u Karlovac – rekao je Milan Božić.
U travnju je dobio poziv za glavnu raspravu 28. svibnja, a nekoliko dana nakon poziva dobio je i očitovanje Zagrebparkinga o razlozima zbog kojeg tuže njegovu tvrtku. U dokumentu, među ostalim, stoji da vozilo u oba slučaja nije imalo istaknutu parkirališnu kartu, zbog čega mu je djelatnik Zagrebparkinga napisao kaznu i ostavio je na vjetrobranskom staklu. Tvrde da kazne nisu plaćene, a ni opomene koje su mu slali.
– Nikakve opomene nikada nisam dobio, jedino što sam dobio jest rješenje o ovrsi u rujnu 2009. Sjetio sam se da sam u Večernjem listu pročitao da je jedan gospodin iz Zagreba imao sličan problem sa Zagrebparkingom i riješio ga u svoju korist. Pretraživao sam i na internetu sve o protuzakonitim naplatama kazni za parkiranje. Pomogli su mi Jozo Anić, koji je dobio sličnu presudu, i odvjetnica Lovorka Kušan iz Ivanić Grada – uputila me na odluku Ustavnog suda iz lipnja 2009. kojom je odbijena žalba Općinskog suda u Omišu na rješenje Županijskog suda u Splitu. Splitski je sud dao za pravo vlasniku vozila kojemu je tvrtka koja obavlja naplatu parkiranja u Omišu zbog neplaćanja parkiranja izrekla kaznu u iznosu od 680 kuna, protiv čega se vlasnik automobila žalio. Ustavni je sud u odluci objasnio da se ne smiju naplaćivati tako visoke kazne, i to po Zakonu o obveznim odnosima u kojem je propisano da ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze. Upravo sam tu odluku Ustavnog suda donio sutkinji na raspravu i ona je taj dokument prihvatila i presudila u moju korist – kazao je Milan Božić.
Kraljević: Rijetko gubimo
Po Zakonu o obveznim odnosima, kazna ne može višestruko nadmašivati iznos koji bi vlasnici vozila morali platiti za parkiranje.
– U vrijeme kada je vozilo parkirano, cijena sata iznosila je 14 kuna. Prema kazni od 250 kuna koju su naplatili, vozilo je moglo biti parkirano 18 sati! – kazao je Milan Božić.
Mate Kraljević, direktor Zagrebparkinga kaže: – Činjenica je da su ugovorne kazne vrijedile do kraja 2009., ali svaki sudac može odluku Ustavnog suda tumačiti na svoj način. Činjenica je da u nekim slučajevima gubimo sporove zbog naplate kazni za neplaćanje parkiranja, ali to je rijetko. Razmotrit ćemo ovaj slučaj i odlučiti o tome hoćemo li se žaliti.
jednostavno je,ukoliko i dobijete kaznu za parkiranje samo prekrižite njihovu svotu kakva god bila i napišete svotu koja iznosi sat parkiranja, platite koliko već iznosi na tom mjestu i mogu vam napirit