Akcija čišćenja ambrozije započela je jučer u Ulici Ivana Veroneka. Čupanja te neugodne biljke uhvatili su se radnici zaposleni u sklopu javnih radova, koji će do 30. rujna od južnog dijela grada prema Bregani čistiti gradske površine od korova i ambrozije.
Je li teško čupati ambroziju, pitamo Bogdanku Gluščić, jednu od radnica?
– Ma kaj bi bilo teško. Dali su nam rukavice i maske, ali mogla bi to raditi i golim rukama – sa smiješkom kaže Bogdanka, koja je s ostalim radnicima, nakon što je tri godine provela na burzi rada, zaposlena da čisti vojarnu Taborec, a skupljala je i otpad s divljih deponija, te sada čupa ambroziju.
Radnike je posjetio i gradonačelnik Krešo Beljak sa zamjenicima Hrvojem Frankićem i Željkom Stanecom. Uhvatio se gradonačelnik i kose za travu te pokosio nekoliko vlati.
– Cilj nam je smanjiti ambroziju na najmanju moguću razinu – rekao je gradonačelnik.
Dodao je da problem ambrozije raste iz godine u godinu zbog sve većeg zapuštanja i neobrađivanja poljoprivrednih površina.
– Do prije 10 do 15 godina zemljište u Ulici Ivana Veroneka bilo je sustavno obrađivano, no danas je, kao što se može vidjeti, potpuno zapušteno – objašnjava Krešo Beljak.
Iz Komunalca, pak, kažu da su građani dužni ukloniti ambroziju s privatnih parcela, jer ako to ne naprave, mogu biti novčano kažnjeni. Kazna je 200 kuna za fizičke osobe, a 1000 kuna za pravne osobe.
– Zakon je dobro napisan, no u praksi ne funkcionira, jer je slaba naplata ispostavljenih računa za obavljene radove – kaže gradonačelnik.
Ova akcija je potrebna i hvale vrijedna jer je pelud ambrozije vrlo alergen. No, cvatnja ambrozije je već počela i koncentracije peluda već su visoke, oko 120 zrnaca /m3. Ambroziju treba čupati i iskorijenjivati u ranijim feno- fazama i nedopustiti joj da cvate. Čupanjem u ovoj fazi( kad već postoji polinacija) pomaže se osjemenjivanje, te je na mjestu čupanja imamo i slijedeće godine. U gradu Zagrebu akcija uklanjanja ambrozije započinje još u lipnju, a taj bi primjer trebali slijediti i drugi gradovi u blizini...