Zagrebačka je filharmonija već godinama podstanar u KD Vatroslava Lisinskog – dvorana je građena baš za filharmoniju, ali nikad nije postala njezin dom – te godišnje za najam prostora, opremu, oglasni prostor i ostale troškove poslovanja plaća milijun kuna. Kako bi se riješili ti problemi, naručena je studije idealne dvorane, a pomoć je Zagrebačka filharmonija zatražila od struke.
Zemljište Holdingovo
– Arhitektonski fakultet u Zagrebu autor je studije višenamjenske dvorane Zagrebačke filharmonije koja bi se mogla, osim za naše potrebe, koristiti i za organiziranje kongresa te u druge svrhe. Nakon studije koju je izradio fakultet pronađena je idealna lokacija koja se uklapa u Generalni urbanistički plan – kazao je Miljenko Puljić, ravnatelj Zagrebačke filharmonije. Dvorana bi se gradila na prostoru Zagrebačkog velesajma, točnije u Ulici Josipa Pessela, u kojoj su trenutačno limene barake.
– Zemljište za koje struka smatra da je urbanistički najbolje rješenje u vlasništvu je Zagrebačkog holdinga. Financiranje projekta zamišljeno je kao javno-privatno partnerstvo. Grad bi dao zemlju i platio komunalne naknade, a investitori bi sagradili dvoranu u sklopu koje bi bio i poslovni centar – kazao je ravnatelj Puljić.
Dvorana bi se gradila na površini od 30.000 četvornih metara, a prema planu, po 10.000 četvornih metara zauzimala bi dvorana, parkiralište te poslovni centar.
– Investicija bi bila oko 280 milijuna kuna, a zamišljeno je tako da Grad za zemljište plati 71 milijun kuna te 22 milijuna kuna za komunalije. Oko 3,8 milijuna kuna stajala bi projektna dokumentacija, a ostalo bi, 102 milijuna kuna, uložio strani investitor, od kojega smo već dobili pismo podrške – istaknuo je Puljić.
Profesor Oleg Grgurević s Arhitektonskog fakulteta čiji je tim i izradio prostorno-programske okvire i prijedlog lokacije za smještaj Zagrebačke filharmonije smatra da je ta lokacija jako dobro rješenje.
U posjet Hamburgu
– Razmatrali smo dvije lokacije i zaključili da je ova najbolja. U skladu je s Generalnim urbanističkim planom i ima dosta potencijala. Ima mjesto za veliko parkiralište te dobar prometni pristup – kazao je prof. Grgurević.
Dobar primjer je zgrada filharmonije u Hamburgu u sklopu koje je šoping-centar, park, igralište te drugi sadržaji, a kako bi razmotrili prednosti i mane, predstavnici Zagrebačke filharmonije poći će u posjet njemačkim kolegama.
– U siječnju smo pozvani na službeni sastanak u Hamburg kako bi nam prenijeli svoja iskustva. Nadamo se da će nam njihov primjer biti poučan – zaključio je Puljić.