Mogli su roniti podvodnim pećinama Sredozemlja, jahati morskim strujama s dupinima na Karibima ili se iz prve ruke diviti australskim koraljima. Umjesto toga, članovi ronilačkog kluba AdriatiCro zaranjaju u mutne i onečišćene vode jezera Savice, kopaju po metrima mulja i iz njega izvlače vrećice, plastične boce, WC školjke, autogume i akumulatore. Voditelj Dario Duić i njegova ekipa iz kluba koji ima 130 članova, naime, svake godine organiziraju akcije čišćenja jezera i rijeka pa su tako ronili i u vodama Bundeka, Jaruna, svih jezera Maksimira, kao i u rijeci Savi. Često su pozvani u pomoć i izvan Zagreba.
– Mislim da smo vadili smeće iz svakog jezera i većine rijeka u Hrvatskoj, a napravili smo “čistku” i po većini hrvatskog Jadrana – ponosan je Duić. A smeća je, kaže, svake vrste, pa tako pronalaze štednjake, stolove, prozore, pa i građevinski materijal, stiropor i miješalice.
– Mogli bismo sagraditi i opremiti kuću samo od materijala koje iskopamo u vodi – šali se Duić i spominje da nije neobično da iz jezera izvlače i “fićeke” i druge stare aute, a jednom im je, prisjeća se, “ulov” bio i VW kombi iz doba hipija.
A sve je počelo prije osam godina kad je Duiću, govori, dozlogrdilo gledati zagađenje i tone smeća u koje svaki dan roni.
– Mi ronioci zapravo smo gotovo jedini koji iz prve ruke možemo vidjeti što čovjek radi našim vodama – objašnjava. Mnogi doživljavaju jezera i more, primjećuje, kao velike kante za smeće i bacaju otpad ne misleći o posljedicama.
– A znamo da smeće u vodi ostaje godinama i svojim očima promatramo kako čovjekovo zagađenje ubija cijeli ekosustav vode i područja oko nje – objašnjava Duić i s ponosom dodaje da se njihovim akcijama s godinama pridružuje sve više volontera iz drugih ronilačkih klubova, a pomažu i djeca.
– Dolaze nam izviđači, učitelji i profesori s cijelim razredima. Klinci i oni koji ne znaju roniti skupljaju i čiste smeće po obali – govori Duić te ističe da su posebno ponosni kada vide koliko djeca vole pomoći čistiti.
– Sami imamo djecu pa nam je drago da su naučila voljeti i čuvati naš okoliš – kaže.
A prije svake akcije ekipa iz zagrebačkoga kluba organizira i malo predavanje za najmlađe i njihove roditelje o razlikama između otpada i smeća te o tome koliko kojem materijalu treba da se u vodi razgradi.
– Uče da, na primjer, cigareti treba tri mjeseca da se razgradi, stiroporu tisuću, a da se staklo nikad neće razgraditi – prepričava Duić. Predavanja, dodaje, uvijek imaju pozitivan odjek na djecu koja nakon čišćenja redovito obećaju da će još više paziti na okoliš oko sebe.
Video: Pogledajte u kakvom su stanju zagrebački mostovi