Koja je poveznica Elektre Zagreb i pop kulture? Naočigled nikakva. Ipak, povezuje ih istoimeni portugalsko-ruski pop-rock bend čiji je osnivač arhitekt Luis Campos Vieria. Neko je vrijeme svirao kao gitarist, no bez ideje i ljudi s kojima bi osnovao bend. Sve se promijenilo u jesen 2008. kada je s dvojicom prijatelja putovao iz Milana u Zagreb i odsjeo kod prijateljice na Ravnicama. Drugo jutro po dolasku, još snen i umoran, uočio je natpis Elektra Zagreb na trafostanici na koju je gledao prozor od ulaznih vrata na zgradi. Doživio je epifaniju! Smisao iznenadnog otkrića formu je dobio 2010. kad osniva bend i naziva ga Elektra Zagreb.
– Tada mi to ime nije izlazilo iz glave, stalno sam ga ponavljao i mogu reći da je to bila “ljubav na prvi pogled”. Budući da još nije bilo drugih članova benda, odluka o nazivu bila je demokratska – u šali govori ovaj 31-godišnji Portugalac. U to vrijeme puno je čitao o kvantnoj fizici, energiji, metafizici pa Elektra Zagreb, za osobu poput njega koja ne vjeruje u slučajnosti, ima dublje značenje.
– On na mene metaforički djeluje kreativno – napunio me stvaralačkom energijom. Zahvaljujem se Gradu Zagrebu u kojem sam se usput rečeno, jako dobro osjećao, ali i pružatelju energetskih usluga – kaže Luis i dodaje da se nada da neće imati problema zbog korištenja imena u Hrvatskoj, a želja mu je da jednoga dana sviraju na Trgu bana Jelačića. Uz Zagreb ga veže još jedna uspomena – miris čokolade iz obližnje tvornice kraj stana u kojem je proveo praznik, zbog čega se jedna pjesma s EP-ja “Giving Birth. The Young Whales” zove “Sweet factory”. John, Ricardo, Andrei i Luis sviraju hard pop glazbu s jakim utjecajem psihodeličnog i indie rocka iz devedesetih – nadahnuće su im The Flaming Lips, Sonic Youth, Stone Roses, Yo La Tengo, a dečki su veliki obožavatelji INmusic festivala. Iako nisu planetarno popularni pa uz glazbu imaju i druge zanimacije – studenti su književnosti i kazalištarci, predano rade na razvoju svoje glazbe.