Što vam se najviše sviđa u Samoboru? To smo pitanje proteklih pet mjeseci Samoborcima intervjuiranima u rubrici „Građani predlažu“ postavili barem stotinjak puta i gotovo uvijek dobili sličan odgovor – udaljenost od zagrebačke gradske vreve, uređenost grada i blizina netaknute prirode u koju možete „šmugnuti“ kad god poželite. A u njoj, zahvaljujući programu osposobljavanja za proizvođača i prerađivača ljekovitog i aromatičnog bilja, koju POU Samobor organizira već sedam godina zaredom, Samoborci doista imaju što raditi…
Ukupno 150 sati nastave
- Program su još 2003. godine osmislili profesori zagrebačkog Agronomskoga fakulteta dr. sci. Ivan Kolak, dr. sci. Stjepan Pliestić i dr. sc. Zlatko Šatović, a danas je daleko najpopularniji program u učilištu. Za grupu koja kreće 27. listopada već se početkom mjeseca predbilježilo stotinjak potencijalnih polaznika – kaže voditeljica obrazovnih programa POU-a Itana Bukovac i objašnjava više o programu koji je toliko oduševio Samoborce. Proces osposobljavanja za proizvođača i prerađivača ljekovitog i aromatičnog bilja traje kaže, od listopada do travnja, a polaznici za ukupno 150 sati nastave nauče više o biološkim i kemijskim svojstvima ljekovitih biljaka i mehanizaciji potrebnoj za njihovu preradu, te u sklopu praktične nastave usvoje vještine potrebne za obavljanje ove zanimljive djelatnosti.
- Popularnost ovoga programa leži u činjenici da proizvodnja ljekovitih biljaka može biti isplativa čak i na vrlo malim površinama obiteljskog gospodarstva jer se nastali proizvodi u 97 posto slučajeva izvoze – objašnjava I. Bukovac. Njenu tvrdnju najbolje potkrepljuje primjer bivše polaznice programa obuke Valentine Galjer-Jagodnik.
Odvažila se i uspjela
- Program sam upisala planski jer imam veliko imanje u Lici i Slavoniji, no pomogao mi je još više nego što sam očekivala. Zahvaljujući njemu odvažila sam se otvoriti tvrtku za proizvodnju i prodaju ljekovitog i aromatičnog bilja koja danas gotovo svu svoju proizvodnju izvozi u inozemstvo – zadovoljna je V. Galjer-Jagornik.