Na početku Praške ulice, gdje je danas parking, do 2. svjetskog rata bila je sinagoga, za koju danas brojni Zagrepčani ni ne znaju. Upravo je zato nastao kulturno-povijesni vodič "Židovski Zagreb", koji je predstavljen u sklopu Dana tolerancije, manifestacije u povodu Međunarodnog dana sjećanja na holokaust.
– Vodič je nastajao četiri godine jer su brojne židovske obitelji "izbrisane" i iznimno je teško doći do informacija – istaknula je Sanja Zoričić Tabaković, predstavnica židovske manjine u Zagrebu i idejna začetnica vodiča.
Uz vodič je priložena karta s lokacijama u gradu na kojima su bile sinagoge, škole, zgrade i umjetnička ostvarenja Židova. Izdavanje vodiča najvećim je dijelom financirao Grad Zagreb.
– Ovaj vodič nije povijest, ni leksikon, ovo je hommage ljudima, životu, prošlom i sadašnjem. A prije svega, to je poruka – rekla je Snješka Knežević, koja je zajedno s Aleksandrom Laslom autorica vodiča.
Koliko je Hrvastka vlast, kao i zagrebačka gradska, licemjerna vidljivo je iz otga da su odobrili gradnju sinagoge, a ona još nije izgrađena. Grad Zagreb ju je srušio u onim i onakvim političkim vremenima. Grad Zagreb bi ju morao ponovo izgraditi o svom trošku. Ako ima novaca za fontanu, 10.000.000 kuna i za natjeravače svinjske kože, deset godina po 40.000.000 kuna, onda nitko ne može govoriti, a kamoli pisati, da novaca za to nema. Grad azgreb bi gradnjom o svom trošku dao do znanja svima da nije genocidan, kao što mu stalno nameću baš vlasti grada Zagreba.