Fiskalizacija

Priča s velikogoričke tržnice: Među nama su lažni poljoprivrednici!

Priča s velikogoričke tržnice: Među nama su lažni poljoprivrednici!
27.08.2013.
u 15:14
Prepoznatljive žute pregače nose velikogorički prodavači voća i povrća koji ga i proizvode, trenutačno njih 24.
Pogledaj originalni članak

Velikogoričkim proizvođačima hrane koji svoje proizvode prodaju na tržnici krajem srpnja uručeni su certifikati. Oni protvrđuju da je riječ o ljudima koji doista prodaju svoje proizvode te da nisu prekupci. Kupci na taj način mogu izbjeći uvozno, često upitne kakvoće, a proizvođači fiskalne blagajne. Ipak, kako to obično biva, pojavili su se lovci u mutnom, objavljuju Kronike Velike Gorice

Srećko Šutalo predstavnik je velikogoričkih proizvođača voća i povrća, a zbog nelojalne konkurencije propada mu 15 tona rajčica vrhunske kakvoće.

- Proizvedem dosta robe, donesem je na tržnicu, međutim, ne možete je plasirati s obzirom da ima dosta prekupaca koji prodaju istu robu koju su kupili na zelenoj tržnici, a mi kao proizvođači koji smo dosta uložili u tu proizvodnju imamo tu nelojalnu konkurenciju gdje ne možemo plasirati svoju robu“, rekao je Šutalo. 

Krivotvorene deklaracije

U svakom žitu ima kukolja, tako i u samim Obiteljskim gospodarstvima. Neki od njih su i sami prekupci. Na kupljeni proizvod, čak i uvozni stavljaju vlastite deklaracije kako bi izbjegli fiskalne blagajne. Šutalo, stoga, poziva inspekciju Državnog inspektorata da odrade svoj posao.

- Da dođu na tržnice, kod prodavača, popišu količinu robe, vrstu robe i odu kod tih poljoprivrednika da se vidi jesu li oni tu robu proizveli. Sve dok se to ne napravi, mi ćemo teško opstajati ako nam država ne pomogne u tome smislu jer imamo velike ulazne troškove, kaže Šutalo.

Proizvođači povrća nose prepoznatljive žute majice

U suradnji sa Gradom, a kako bi zaštitili svoju proizvodnju, poljoprivrednici su počeli dobivati certifikate. Prepoznatljive žute pregače nose velikogorički prodavači voća i povrća koji ga i proizvode, trenutačno njih 24.

- Mi smo dobili certifikate s obzirom da nam je bila komisija vani i oni su na licu mjesta vidjeli da je to vlastiti proizvod, rekla je Ana Čumpek. 

- Mi smo tu već stari prodavači, ali puno se više osjeti prodaja. Imamo certifikate, majice, prepoznatljivi smo. I to je naše, jučer brano, danas prodano i to je to“, kaže Slavica Huzjak.

Iz gradskog Odbora za poljoprivredu uvjeravaju da natpis velikogorički proizvod jamči da je sve domaće i zdravo.

- Kupac može biti siguran i uvjeren da je taj koji ima oznaku i certifikat stvarno proizvođač, da je to iz njegovog vrta, ističe Ivan Kuzmec, voditelj gradskog Odbora za poljoprivredu i šumarstvo.

Kineski češnjak?

Prodavačica Rozalija Kablarić tvrdi da na štandu drži isključivo domaći češnjak te da se kod nje ne može naći roba iz uvoza.

- To je baš domaće. A kako to mi možemo znati? Vidite, domaći je u vijencu, kineski češnjak tako ne izgleda, a vidi se i po korijenu. Kinezi išćupaju cijeli korijen, a razlika je i u okusu, ispričala je prodavačica uspoređujući domaći i kineski češnjak.

Proizvodnju će kontrolirati svake godine

Certifikate koji jamče da doista i kupujete voće i povrće OPG-a koji ga i proizvodi izdaje Grad na godinu dana. Nakon toga na teren opet izlazi gradska komisija kako bi odlučila hoće li članovi poljoprivrednog gospodarstva zadržati certifikat, a time i prepoznatljive žute majice i pregače.

- Izaći će van opet komisija koja će snimiti i vidjeti koliko je tko i što posadio, a koliko je prijavio. Ako je sve u redu proizvođač može dobiti certifikat, istaknuo je Ivan Kuzmec.

>>Zaprešićke kumice: Nas više muče noge i kičma, nego Linić

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.