"Na putu iz radionice Željka Šelendića, u Gračanima, gdje se skulptura sastavljala i uređivala, bana je pratila svečana povorka konjanika, kočija, limene glazbe, KUD-ova i brojnih Zagrepčana, a veličanstven doček, koji su mu tog dana, na glavnom gradskom Trgu i pred Katedralom, priredili deseci tusuća okupljenih građana, ne pamti se u gradu podno Sljemena", pisalo je, uz povijesnu fotografiju R. Šipeka, na naslovnici Večernjaka objavljenoj 8. listopada 1990.
Najavljeno je tada, kako bilježi naša arhiva, da će restaurirani, prvi zagrebački spomenik u bronci, koji je sredinom pretprošlog stoljeća, u bečkoj ljevaonici, izradio kipar Anton Dominik Fernkorn, biti svečano otkriven 16. listopada. S posebnim je nestrpljenjem taj trenutak čekalo 70.000 Zagrepčana, koji su potpisali peticiju za povratak banova spomenika. Glavni inicijator, ali i realizator te financijer čitavog projekta povratka spomenika na Trg bio je zagrebački poduzetnik Željko Šelendić.
Kip rastavljen na 24 dijela, povezana vijcima i zakovicama, iz podruma Gliptoteke, preseljen je u Šelendićevu radionicu, u podsljemenskom naselju Bešići, u Gračanima, gdje je, stručni tim restauratora, predvođen kiparom i majstorom restauracije, Ivanom Grošinićem, četiri mjeseca radio na njegovu čišćenju i sastavljanju. Svečanu povorku s 'ponovo rođenim' konjanikom cijelim je putem, od radionice na adresi Bešići 30, preko Gračanske i Medveščaka, dočekivalo i pozdravljalo mnoštvo građana.
Nakon više od četiri desetljeća ban - simbol otpora svim osvajačima, opet je bio na glavnom zagrebačkom Trgu, koji je, od 11. listopada, kada je skinuta ploča s natpisom Trg Republike, ponovo nosio njegovo ime te su Zagrepčani opet šetali po dobrom, starom Jelačić placu.
Iako je, prema rješenju Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika, ban trebao biti postavljen na svoje povijesno mjesto, okrenut prema sjeveru, tadašnjim naseljima Gradecu i Kaptolu, u konačnici je ipak usvojen prijedlog rješenja arhitekta Mihajla Kranjca koji je inzistirao da se spomenik, postavom u središnji prostor Trga, "dostojanstveno vrati na svoj dominantni položaj", te da bude orijentiran prema jugu, odnosno "licem usmjeren prema gradu, prolaznicima i glavnim prilazima Trgu".
Svečanom otkrivanju spomenika, 16. listopada 1990., uz tadašnji državni vrh, nazočilo je više od sto tisuća ljudi. Događaj je pratilo 115 domaćih novinara i fotoreportera, a još 24 reportera pristigla su inozemstva - Njemačke, Austrije, Italije, Češke i Finske te Kanade. Povijesnoj svečanosti nazočili su i članovi obitelji Jelačić, čiji je predak, nakon 43 godine, ponovo 'dojahao' na glavni, zagrebački trg, gdje je bio postavljen 16. prosinca, davne, 1866., a uklonjen 1947. godine.
>>VIDEO: Teška prometna nesreća u Zagrebu, sudjelovali auto i ZET-ov autobus