Nekadašnji šoping-centar Cascade u Novoj Vesi, koji je propao još 2011. godine, uskoro bi trebao u obnovu, a za nekoliko dana trebali bismo doznati i kakvu mu je budućnost predvidio novi vlasnik. Naime, Centar je na javnoj dražbi zbog duga većinskog vlasnika (tvrtka Illuminatio) prodan još u veljači ove godine za 22 milijuna kuna, i to iz 15. pokušaja iako se u početku tražilo 175 milijuna kuna.
Kupac Exportdrvo
Novi većinski vlasnik centra je tvrtka Exportdrvo Projekti u vlasništvu Tomislava Marinova koji u suradnji s Crkvom, koja je vlasnik nešto više od četvrtine objekta, dogovara posljednje detalje o budućoj namjeni objekta. I dok novi vlasnik zasad šuti, s Kaptola su neslužbeno potvrdili da bi plan o budućnosti nekadašnjeg šoping-centra trebao biti poznat uskoro. Negirali su i nagađanja da su upravo oni pravi kupac te da je tvrtka Exportdrvo Projekti samo paravan za stjecanje stopostotnog vlasništva nad nekretninom.
– To nije točno jer nama nije cilj da upravljamo cijelim objektom, već da imamo kvalitetnog strateškog partnera koji će nekretninu staviti u funkciju, a ne dopustiti da propada – neslužbeno su komentirali s Kaptola. Istaknuli su i kako cijena od 22 milijuna kuna, za koliko je kupljen većinski udio, nije beznačajna kao što se čini jer u Centru ima mnogo podrumskog i garažnog prostora, dok cijela zgrada zahtijeva temeljitu obnovu, što je znatno utjecalo na konačnu cijenu.
Naime, vrijednost cijelog centra procijenjena je na 179 milijuna kuna, no vlasnika je pronašao tek kada je početna cijena na javnom nadmetanju smanjena na 22 milijuna.
Crkveni muzej?
Inače, Cascade centar bio je namijenjen ekskluzivnijim robnim markama pa svih 75 lokala nije nikada ni bilo zakupljeno.
Centar je radio samo dvije godine, a kako nikada nije ozbiljno ni zaživio, od zatvaranja 2011. nagađa se da bi se ondje mogao smjestiti Crkveni muzej koji se planira osnovati. Tako bi upravo muzejska djelatnost mogla biti budućnost Cascade centra pa je moguće da će građani u Cascade ubuduće dolaziti u razgledavanje crkvene povijesti, a ne u kupnju skupe odjeće i obuće ili pak u elitne restorane.
Gradnja centra stajala je inače oko 40 milijuna eura.
Aj, prestani floskulizirat. Ako narod gladuje, neka to riješi sa uzročnikom svoga problema - državom. Država je uhljebila toliko parazita da zbog njih ovi koji stvaraju stvarnu vrijednost u privatnom sektoru, naravno, ne mogu opstati. Ukupno porezno opterećenje je oko 75% (ne, nije greška - bar 75%). Ako ti je plaća 5000kn, bruto2 je 8127 kn. Znači, već tu su oteli 40%. Od tih 5000kn što ti ostane, otmu ti još 20% kroz PDV - znači ostane ti 4000kn (jer pretpostavljam da sa 5000kn sve trošiš na osnovne potrebe). Na gorivu su davanja preko 50%, ako mjesečno spališ dva spremnika goriva, to je cca. 1500kn, pola od toga su davanja, u kojima je cca. 40% udio pdv-a koji smo već obračunali pa je to dodatnih 450kn koje država otme. Sada smo na 3500 kuna koje su zaista tvoje. DA PONOVIM 3500kn od 8127. To je 67% poreza, a još nismo dotakli ostale trošarine (na automobil, alkohol, cigarete, razni "luksuz") izmišljena parafiskalna davanja (HOK, HGK, ZAMP, šume, spomenici, napumpani troškovi javnih poduzeća tipa ZG holding, HEP, Vode i da ne nabrajam dalje). U stvari, malo sam rekao kad sam napisao 75%.