Oko 10 tisuća prekršaja godišnje u Hrvatskoj počine maloljetnici između 14 i 18 godina, a gotovo trećina od toga samo u gradu Zagrebu. Posrijedi su najčešće prometni prekršaji, remećenje javnog reda i mira, konzumiranje alkohola na javnom mjestu ili ostajanje vani nakon 23 sata, i to bez osobne iskaznice.
U 25 posto slučajeva motivacija za loše ponašanje pritisak je vršnjaka, dok je oko 10 posto uzbuđenje, zabava ili dosada. Upravo kako bi smanjili prekršaje i educirali maloljetnike, Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež pokrenula je poticajni “STOP program” koji je dosad uspješno proveden na području Trnja, Centra i Medveščaka, za što je spomenuta Udruga dobila nagradu za projekt sigurnosti u zajednici u 2014. godini.
Pozitivne rezultate prepoznao je i grad Velika Gorica, gdje se nedavno počeo provoditi “STOP program”.
– Većina maloljetnika uhvaćena je vikendima kada se najviše izlazi. Najvažnije je da ta mlada osoba prizna prekršaj i da dobrovoljno pristane na aktivno sudjelovanje u ovom projektu u sklopu kojeg se mladi uključuju i u volonterski rad s različitim udrugama – objasnila je Mirjana Vukov Colić iz Centra za socijalnu skrb Zagreb koja je radila s prekršiteljima.