PROMO

Projekt Društveni procesi aktivira Prolaz Tomislava Gotovca, Galeriju Ilica 1 te niz drugih akcija i izložbi

Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
Projekt Društveni procesi
05.10.2023.
u 13:54
Krovni projekt DRUŠTVENI PROCESI, objedinjava projekte u zajednici, između ostaloga to su ulična Galerija Ilica, Galerija Ilica 1 - prolaz Tomislava Gotovca, Ekosustav grada i Projekt Ilica: Q'ART, te Q'ART u tvom Kvartu.
Pogledaj originalni članak

Inicijatori i autori projekta su umjetnici Ivana Nikolić i Aleksandar Battista Ilić. Komplementarni projekt PRIRODNI PROCESI bavi se ekosustavima prirode, čijih je čovjek samo sastavni dio, suživotom i pravdom svih životnih vrsta na Zemlji, ekološkom i klimatskom akcijom, više-no-ljudskim svijetom, na tlu, vodi i zraku.

Ove jeseni nas očekuje raznovrstan program od radikalnih umjetničkih praksi, izložbi, participacija, foruma do akcija i festivala u zajednici. U sklopu projekta Društveni procesi 2023. održava se od 12. 10. do 13. 11. već tradicionalna izložba u javnom prostoru ulice Galerija Ilica, u suradnji s brojnim stanarima i zajednicom, ove godine pod nazivom LICE ZAGREBA - Od futurizama do odrasta, koja kroz radikalne umjetničke prakse zadnjih više od sto godina, od potresa do potresa i drugih prirodnih datosti, priča priču o životu i vizijama Zagrebu kroz 40 radova, fotografija, umjetničkih akcija, performansa i intervencije na ulici, izlozima i fasadama Ilice od Trga Bana Josipa Jelačića do Britanskog Trga. Kao svojevrsni fenomen Ilica je već stoljeće mjesto gdje se kontinuirano odvijaju pionirske akcije i svjetski relevantne umjetničke aktivnosti važne za svjetsku povijest suvremene umjetnosti, ali je i prostor aktivizama, pokreta i povorki za ljudska prava. Izložbu su koncipirali kustos Darko Šimičić i umjetnik Aleksandar Battista Ilić. Neki od zastupljenih umjetnika i umjetnica su, Mladen Stilinović, Vlasta Delimar, Boris Bućan i Josip Stošić, Jagoda Kaloper, Goran Trbuljak, Neli Ružić, Ivan Kožarić, Ivana Tomljenović, Franjo Mosinger, Tošo Dabac, Tonka Maleković, Vlado Martek, Marko Tadić, Grupe Gorgona, Šestorice, Tok i Weekend Art, te drugi brojni značajni umjetnici i fotografi.

Projekt Društveni procesi

U istom periodu u Galeriji Ilica 1 odvija se izložba pionira svjetskog performansa Tomislava Gotovca u prolazu neboder i svim njegovim rukavcima, kao dio akcije preimenovanja u Prolaz Tomislava Gotovca čime se afirmira značaj akcija, performansa i projekata u javnom prostoru grada. U sklopu te galerije i akcije od 16.-22. 10. održava se Forum Talk To Me: Why Community Art? (Forum pričaj sa mnom: Zašto umjetnost zajednice?) koji kroz sedam dana raspravlja različite teme koje čine supstancu projekta Društveni i prirodni procesi, s brojnim vrhunskim ekspertima za pojedina područja društvenog, umjetničkog, kulturnog i ekološkog djelovanja s prirodom. Osim Nikolić i Battiste Ilića i brojnih sudionika rasprava, uvodni govornici po danima su Tena Starčević, Marko Golub, Una Bauer, Marko Marković, Leonida Kovač, Suzana Marjanić, Pavlica Bajsić Brazzoduro. U sklopu ovogodišnje Artupunkture ostvarena je i suradnja s Damirom Bartolom Indošem i Tanjom Vrvilo, s njihovim radikalnim konzmofoničnim performansom, te izložbom-akcijom Idoševih instrumentalnih skulptura Šahtofona 13. i 14. 10. na Trgu bana Josipa Jelačića.

U Novom Zagrebu 15. 10. 2023. održava se jednodnevni degowth Festival zajednice Bundek dio akcije Q’ART u tvom kvartu, s brojnim programima, glazbenicima, umjetnicima, izlagačima, obrtnicima, udrugama, humanitarnim akcijama i radionicama za sve dobne skupine, a okuplja brojne Zagrepčane, posjetitelje i goste.

Projekt Društveni procesi aktivni je dio i ovogodišnje Artupunkture koja 2023. objedinjava više od 30 projekata u svim dijelovima i ekosustavima Zagreba s temom Mapiranje novih vizija i ekosustava grada.

Projekt Društveni procesi

Za sve koji žele znati više o projektima UO Imagine platforme:

Projekt Ilica: Q'ART

Projekt Ilica: Q’Art je kolektivni public art projekt u procesu koji istražuje suvremeno i socijalno nasljeđe povijesnih avangardi, novih i progresivnih umjetničkih praksi, metoda i tehnologija, njihov utjecaj na društvene procese te istovremeno predstavlja suradnju umjetnika i građana na ključnim društvenim i ekološkim temama. Radi se o kolektivnom multidisciplinarnom projektu koji kroz društvene prakse, akcionizam, community art i public art postaje pokretač društvenog, ekološkog, estetskog i poetskog angažmana. Ključna motivacija Projekt Ilica: Q'ART je transformacija napuštenih i javnih prostora u središtu Zagreba, konkretno u njegovoj glavnoj ulici Ilici. Cilj je dugoročno promijeniti urbano iskustvo kroz društveno djelovanje umjetnika, udruga, sveučilišta, obrta i građana unutar zajednice. Glavna je tema i umjetnički koncept projekta „ODRŽIVA BUDUĆNOST“ i sve umjetničke, socijalne i društvene taktike za odgovorno promišljanje budućnosti, pravednosti, slobode, suosjećanja, kvalitete i dostojanstvenosti života, poštujući zajednicu i prirodu, kroz umjetničku percepciju, očuvanje ljudskosti i pravednosti prema prirodi. U 2023. godini projekt nastavlja s akcentiranjem i korištenjem praznih prostora i njihovog neiskorištenog potencijala, ali i otvaranja diskursa o odumiranju i s druge strane o modelima njegovanja kulturnog nasljeđa kojim je Ilica protkana i koji treba biti dio kvalitetnog identiteta svakog grada.

Projekt Društveni procesi

Društveni procesi - Preimenovanje Prolaza Tomislava Gotovca

Inicijativa i akcija u samom centru Zagreba s namjerom je da se uredi i oživi prolaz neboder akcijom preimenovanja u Prolaz Tomislava Gotovca, koji se nalazi u samom centru grada, prostoru u kojem je pionir svjetskog performansa izveo niz akcija, između ostalih Zagreb, Volim te! 1981. Time bi se aktualizirao diskurs akcionizama i važnost umjetnosti u javnom prostoru, zajednici i društvu.

Društveni procesi, Prirodni procesi - EKOSUSTAV GRADA

Poticanje umjetnosti u zajednici i prirodi radionicama i inicijativama

Serija radionica u centrima za kulturu i zagrebačkim kvartovima; listopad – prosinac 2023.

Kvart SAVICA – MO Trnjanska Savica, Teatar Poco Loco
Kvart FERENŠČICA – MO Ferenščica, Centar kulture na Peščenici (KNAP)
Kvart MEDVEŠČAK – MO Medveščak, Centar mladih Ribnjak
Kvart REMETINEC – MO Remetinec, Centar za kulturu Novi Zagreb
Kvart TREŠNJEVKA – MO Stara Trešnjevka, Centar za kulturu Trešnjevka (CeKaTe)

U središtu akcije i pristupa nalazi se razvoj ekosustava koji promiče umjetnost, interakciju sa zajednicom i povezanost s prirodom. Taj neprestani proces podrazumijeva provedbu radionica i inicijativa u suradnji s različitim dionicima. Radionice su koncipirane kao kreativni procesi čiji je cilj isticanje vrijednosti, senzacija i ključnih točaka susreta u pojedinim kvartovima.

Projekt Društveni procesi

Društveni procesi: Umjetnost u zajednici, održiva budućnost i odrast - FESTIVAL ZAJEDNICE Q’ART BUNDEK / Novi Zagreb

Umjetnička akcija 15. 10. Park Bundek (jugozapadni ulaz)

Projekt prenosi iskustvo i znanje participativnog upravljanja u kulturi i urbane revitalizacije na nove lokalne zajednice te se svojim djelovanjem i suradnjom sa zajednicom bavi revitalizacijom zagrebačkih četvrti, ekosustava grada, kao i prepoznavanjem autentičnosti koje svaki kvart posjeduje, čime se stvara identitet svakoga pojedinog kvarta.  

Galerija Ilica: Društveni procesi - LICE ZAGREBA: OD FUTURIZAMA DO ODRASTA

Izložba i intervencije na pročeljima zgrada, izlozima i javnom prostoru u Ilici

12. 10. – 13. 11. od Ilice 1 (Trg bana J. Jelačića) do Ilice 88 (Britanski trg)

Izložba urbanih kolaža i foto esej Zagreba na pročeljima i javnom prostoru Ilice prati prirodni i urbani ritam Zagreba od pojave fotografije preko avangardi do danas. Od futurističkih foto kolaža i fotografija odnosa urbanizacije i prirodnih katastrofa kroz njegovu noviju povijest do danas. Urbani kolaž metamorfoza njegovih vizija od industrijskih futurizama do ekonomskog odrasta u suživotu s prirodom. 

Društveni procesi, Prirodni procesi

FORUM PRIČAJ SA MNOM: ZAŠTO UMJETNOST ZAJEDNICE / FORUM TALK TO ME: WHY COMMUNITY ART?

16. 10. – 22.10. Ilica 1, (Prolaz Tomislava Gotovca, prolaz neboder, galerija)

Sedmodnevni diskurzivni forum na temu društveno aktivne umjetnosti, kolektivnih praksi, uključivosti, umjetnosti u zajednici i odrasta. Iskustva su to prožetosti umjetnosti i svakodnevnog života. Suvremena, izvedbena i eksperimentalna umjetnost, te rubne umjetničke prakse otvaraju se kao prostor interdisciplinarnosti, nedisciplinarnosti, empatije, emocije, ali i nesporazuma. Društveni i prirodni procesi su integrirani. Umjetnost interakcije s planetom, sa svim biljnim i životinjskim vrstama i klimatska akcija otvaraju niz pitanja. Nove varijable, drugačiji pogledi i vizije dio su ove serije razgovora.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr